Науково-практичне видання для лікарів "Жіночий лікар"
Тільки якісна інформація для успішного лікаря

«Вакцинація на захисті майбутнього»: зустріч із пресою до Міжнародного дня захисту дітей


31 травня 2016 року в Києві відбувся прес-ланч на тему «Вакцинація на захисті майбутнього», приурочений до Міжнародного дня захисту дітей. Захід, присвячений обговоренню та актуалізації проблеми захисту дітей в Україні від вакцин-контрольованих захворювань, відбувся за участі представників авторитетних ЗМІ країни, громадських активістів, провідних експертів у сфері охорони здоров'я та за підтримки компанії ГлаксоСмітКляйн (GSK) Фармасьютікалс Україна.

1 червня в Україні та у багатьох країнах світу проходять заходи, спрямовані на привернення уваги суспільства до проблем і потреб дітей. З проголошенням незалежності у 1991 році Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини, якою, зокрема, передбачено, що країни-учасниці визнають право дитини на найякісніші послуги системи охорони здоров’я, включаючи прогресивні профілактичні заходи.[1] Одним із найефективніших методів попередження інфекційних захворювань серед дітей та дорослих у всьому світі визнана вакцинація. Водночас близько 19 000 дітей молодше 5 років помирають кожен день, в більшості випадків від захворювань, яким можна запобігти за допомогою вакцинопрофілактики.[2]

Щорічно завдяки вакцинації можна попередити понад 2,5 мільйонів дитячих смертей в усьому світі[3] та уникнути 750 000 випадків дитячої інвалідизації.[4] Більш того, завдяки інноваційним вакцинам, сьогодні можливий захист не лише від захворювань, вакцинація від яких проводиться вже протягом декількох десятиліть (правець, поліомієліт, дифтерія, кір, гепатит В та інші), але й від пневмококової, менінгококової і ротавірусної інфекцій.

Доведено, що значущий вплив на рівень захворюваності в суспільстві досягається при високих показниках охоплення щепленнями населення – не менш ніж 95%. В Україні починаючи з 1990 року і до 2008 року показники охоплення вакцинацією дітей віком до 1 року були постійно високими (98–99%), що забезпечило захист суспільства. Однак поступово з 2008 року відбувається регрес, а саме, у 2014 році охоплення дітей віком до 1 року вакцинацією БЦЖ знизилося до 56,5%, 3-ма дозами вакцин: АКДП – до 38,4%, проти поліомієліту – до 44,7%, проти гепатиту В – до 48,5%.[5]

Рівні охоплення вакцинацією серед дітей в Україні сьогодні залишаються вкрай низькими. Серед причин: насторожене ставлення населення до імунізації, складнощі з фінансуванням державних програм, нерегулярність поставок деяких вакцин, однак найголовніша – відсутність довгострокової стратегії імунізації та належної державної політики з вакцинопрофілактики. Саме на цьому наголосили усі експерти, які взяли участь в дискусії у рамках прес-ланчу.

Євген Комаровський, к. м. н., відомий лікар-педіатр, автор популярних книг і телепрограм, присвячених здоров'ю дітей, наголосив під час своєї доповіді на тому, що в Україні проблема вакцинації є недооціненою як з боку держави, так і суспільством, яке, на жаль, не володіє достовірними даними щодо стану охоплення вакцинацією. Поряд із відсутністю визнання імунізації питанням національної безпеки на державному рівні, існує гостра проблема забезпечення доступу населення до життєво необхідних вакцин:

«Цикл виробництва вакцин є дуже складним та наукомістким процесом та може тривати від 2 до 7 років, тож наявність вакцин у країні та їх вартість напряму залежать від довгострокових державних замовлень – на 3-5-7 років наперед, а не лише у момент спалаху захворювання».

«Квінтесенцією вирішення проблеми з довірою до вакцинації та вирівнюванням показників охоплення імунізацією в Україні до рівня європейських країн є передусім визнання вакцинопрофілактики державним пріоритетом, включаючи готовність держави бути гарантом та нести повну відповідальність у забезпеченні належних умов усіх етапів проведення імунізації. Велике значення у цьому процесі, беззаперечно, має кваліфікованість та належна освіта лікарів, свідома позиція батьків та відповідальність представників ЗМІ за створення правдивого та експертного інформаційного поля щодо вакцинації», - додав Євген Комаровський.

На думку експерта лікарі приділяють надзвичайно мало уваги вакцнопрофілактиці, у той час як їх роль в прийнятті батьками рішення щодо захисту своєї дитини від вакцин-контрольованих захворювань залишається колосальною. Окрім необхідності постійного підвищення кваліфікованості лікарів у цьому напрямку і формування у батьків довіри, вони мають усвідомлювати відповідальність за надання суспільству вичерпної та правдивої інформації стосовно ситуації з охопленням імунізацією дітей в Україні і показників розповсюдження вакцин-контрольованих захворювань у країні.

«Безумовно, від виважених політичних рішень і професіоналізму медичних працівників залежить рівень захищеності здоров’я дітей, проте небайдужа та активна позиція саме батьків відіграє вирішальну роль у забезпеченні благополуччя власної дитини, – зазначила у рамках дискусії Ольга Яловенко, член громадської організації «Батьки за вакцинацію». – Ситуація з доступом до вакцин у країні є дійсно складною та загрозливою, проте, в першу чергу, самі батьки несуть відповідальність за здоров’я своєї дитини і, зайнявши свідому позицію, здатні захистити її від багатьох захворювань, вакцини проти яких доступні в Україні: безкоштовно – у державних поліклініках, наявності за власний кошт – в аптечних мережах та приватних клініках. Інформація щодо наявності та доступності тих чи інших вакцин постійно відслідковується членами нашої організації та надається батькам у повному об’ємі». 

За результатами опитування, проведеного громадською організацією серед майбутніх батьків: лише 26% планують робити усі необхідні щеплення своїй дитині, 20% планують робити вакцинацію вибірково, 23% ще не визначилися, 12% планують робити вакцинувати свого малюка пізніше і 19% взагалі відмовляються від імунізації.

«Сьогодні у країні спостерігається криза довіри до вакцинації. Імунізація – є питанням національної безпеки і саме батьки здатні своїм голосом і активною позицією повернути довіру до вакцинації у суспільстві та впливати на пріоритизацію цієї проблеми на державному рівні», – додала Ольга Яловенко.

«Завдяки вакцинації сьогодні можна попередити 30 інфекційних захворювань. Більш ніж за 200 років застосування вакцин вдалося врятувати мільйони життів та ліквідувати у світі таке інфекційне захворювання, як натуральна віспа (повна ліквідація у 1980 році) та значно знизити захворюваність на поліомієліт (з 1988 року кількість випадків у світі зменшилася більш ніж на 99%). В той самий час щорічно до 1,5 мільйонів дітей в світі продовжують помирати від вакцин-контрольованих захворювань», – наголосила у рамках заходу Наталія Васецька, медичний радник GSK Україна.

Успіх у забезпеченні захисту дітей від інфекційних захворювань та досягненні високих показників охоплення вакцинацією серед населення можливий лише у разі об’єднання зусиль: держави, що відповідає за стратегію національної безпеки, Міністерства охорони здоров’я, для якого вакцинація має бути невід’ємною складовою у забезпеченні епідеміологічного благополуччя країни, компаній-виробників вакцин, що відповідають за якісне виробництво та мають докладати усіх зусиль задля створення інноваційних та безпечних вакцин, лікарів, які є ключовим джерелом донесення об’єктивної інформації до батьків, громадських організацій, що об’єднують свідомих батьків, ЗМІ, які відіграють надзвичайно важливу роль у формуванні ставлення суспільства до вакцинації та самих батьків, які несуть відповідальність за життя та здоров’я своїх дітей.

Учасники прес-ланчу закликали всіх свідомих громадян об’єднати зусилля у донесенні інформації щодо цінності вакцинопрофілактики, зробити свій внесок у захист дітей від максимальної кількості вакцин-контрольованих інфекцій та запобігти стражданням, інвалідизації та смерті малюків.

 


[2] ЮНІСЕФ. Цілі розвитку тисячоліття 2015: http://www.unicef.org/mdg/index_childmortality.htm

[3] WHO. State of the world's vaccines and immunization. Third edition. 2009

[4] Ehreth J. The global value of vaccination. Vaccine 2003; 21: 4105-4117

[5] Цілі розвитку тисячоліття. Україна 2000-2015: http://www.idss.org.ua/monografii/2015%20MDG%20Ukr%20Report%20DRAFT.pdf

 

 

 
Підписатися на новини і статті

Цитати «Жіночого лікаря»
Тонке акушерське чуття - результат сплаву знань, досвіду і професійної самопожертви
-В.В. Камінський
У клініці екстрагенітальної патології вагітних медицина може ставати справжнім лікарським мистецтвом
-В.І. Медведь
Позитивних результатів у профілактиці раку молочної залози можна досягти лише об’єднанням зусиль усіх зацікавлених сторін — держави, лікарів і громадян
-І.І. Смоланка
Якому з перерахованих джерел Ви найбільше довіряєте щодо інформації про фармацевтичні препарати?