Науково-практичне видання для лікарів "Жіночий лікар"
Тільки якісна інформація для успішного лікаря

Сучасний погляд на вакцинацію в Україні та світі


Вже 10 років поспіль за закликом ВООЗ кожен останній тиждень квітня традиційно є Всесвітнім тижнем імунізації. Саме в цей час медична спільнота особливо активно працює задля привернення уваги до необхідності вакцинації як найбільш надійного захисту від інфекційних хвороб. І вже вдруге Тиждень імунізації відбувається під гаслом: «Ліквідувати пробіли вакцинації».

25 квітня у конференц-залі київського готелю «Алфавіто» у режимі вебкасту відбувся сателітний симпозіум у рамках науково-практичної конференції «Сучасний погляд на вакцинацію в Україні та світі». Захід пройшов за підтримки компанії «Глаксо Сміт Кляйн» (GSK). Подія, що співпала з початком Тижня імунізації, пройшла у Стамбулі, а за допомогою інтерактивного включення відбувалося спілкування з медиками Києва, Львова, Одеси, Харкова, Дніпропетровська, Запоріжжя. До участі були запрошені педіатри, інфекціоністи, неонатологи, гінекологи, сімейні лікарі.

Головними доповідачами виступили українські та іноземні спеціалісти:

• Лапій Федір Іванович – д.мед.н., доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та імунології НМПО ім. Шупика, головний позаштатний дитячий імунолог Києва;

• Палійчук Ольга Володимирівна – к.мед.н., лікар вищої категорії, онкогінеколог Черкаського обласного онкологічного диспансеру;

• Хуан Ярсабаль – медичний лідер Регіону ринків, що розвиваються, відділ вакцин GSK (Бельгія);

• Давид Прадо – керівник відділу клінічних досліджень вакцин  GSK (Бельгія);

• Євген Шпеєр – медичний лідер регіону СНД, відділ вакцин GSK (Росія).

Під час прямого включення зі Стамбулу мова йшла про вакцинопрофілактику та проблеми, пов’язані із широким запровадженням вакцинації у світі.

Х. Ярсабаль виокремлює основні цілі вакцинації: продовження життя, уникнення захворювань, підвищення популяційного імунітету, фінансова вигода від вакцинації. За його словами, завдяки проведенню вакцинації була повністю ліквідована натуральна віспа, а також значно зменшився рівень захворюваності на дифтерію, правець, кашлюк, кір. Щодо фінансової вигоди, то, за даними Х. Ярсабаля, ліквідація натуральної віспи допомагає заощадити $1,3 млрд. на рік за рахунок припинення витрат на профілактику та лікування. До того ж вартість врятованого року життя для будь-якої широко застосовуваної вакцини нижча, ніж для інших втручань у сфері охорони здоров’я.

Попри це сьогодні серед причин спалахів захворювань, проти яких існують доступні вакцини, є відсутність суспільної довіри до вакцинації, низький рівень довіри до лікаря, економічні, культурні, релігійні причини, поширення недостовірної інформації у ЗМІ тощо. Велику роль для людини в цьому випадку також відіграє особистий досвід вакцинації.

Як зазначив Є. Шпеєр, довіра до вакцини – складний процес, як і фактори, які впливають на довіру. Відсутність знань, викривлені чи невірні знання формують недовіру й відмову від щеплень. Прикладом цього є псевдонаукова стаття дослідника Вейкфілда про те, що комбінована вакцина (кір, краснуха, паротит) може призвести до появи аутизму. Попри те, що інформація не була підтверджена в наукових колах, і жодного причинно-наслідкового зв’язку виявлено не було, стаття досі доступна в мережі Інтернет, зокрема, у його слов’янському сегменті.

Не менш важливим питанням для обговорення під час конференції стала проблема вакцинації медичних працівників у світі. Ризик отримати інфекційне захворювання, яке піддається вакцинації, у медичного працівника набагато більший, ніж у середньостатистичної дорослої особи. Наприклад, вірогідність захворіти на кашлюк вища у 1,7 рази, а на кір – у 2−19 разів. Більше того, як зазначив Д.Прадо, медичний працівник може стати при цьому джерелом інфекції для пацієнта. Попри це рівень згоди на вакцинацію серед медичних працівників, які перебувають у групі ризику, залишається низьким. Тому була розроблена і презентована система реалізації політики вакцинації медичних працівників у світі.

Питання вакцинації населення та медичних працівників зокрема на сьогодні залишається актуальним. Згідно зазначеного у клятві Гіппократа принципу «Не зашкодь», медичні працівники несуть етичну відповідальність за захист пацієнтів шляхом зниження ризику передачі захворювань, що піддаються вакцинопрофілактиці, в умовах надання клінічної допомоги.

По закінченню доповідей іноземних експертів учасники сателітного симпозіуму з різних міст мали можливість поставити їм питання. Медичних працівників зокрема цікавили проблеми, пов’язані з дифтерією, ускладненнями після вакцинації, а також роль імунопрофілактики як складової державної безпеки.

29.04.2016   Наталя Мілевська

 
Підписатися на новини і статті

Цитати «Жіночого лікаря»
Тонке акушерське чуття - результат сплаву знань, досвіду і професійної самопожертви
-В.В. Камінський
У клініці екстрагенітальної патології вагітних медицина може ставати справжнім лікарським мистецтвом
-В.І. Медведь
Позитивних результатів у профілактиці раку молочної залози можна досягти лише об’єднанням зусиль усіх зацікавлених сторін — держави, лікарів і громадян
-І.І. Смоланка
Якому з перерахованих джерел Ви найбільше довіряєте щодо інформації про фармацевтичні препарати?