Науково-практичне видання для лікарів "Жіночий лікар"
Тільки якісна інформація для успішного лікаря

Сателітний симпозіум GSK: Cучасний погляд на проблему ротавірусної діареї у дітей раннього віку


5 квітня 2016 року у Києві за підтримки ГлаксоСмітКляйн (GSK) Фармасьютікалс Україна у рамках науково-практичної конференції з міжнародною участю «Сучасний погляд на проблему ротавірусної діареї у дітей раннього віку» пройшов сателітний симпозіум у режимі вебкасту.

У заході, спрямованому на удосконалення профілактичної роботи проти ротавірусної інфекції серед дітей раннього віку, взяли участь провідні зарубіжні та українські спеціалісти сфери охорони здоров’я (СОЗ), представники наукових установ, імунологи, сімейні лікарі, педіатри, неонатологи. Формат сателітного симпозіуму дозволив приєднатися до обговорення теми фахівцям із регіонів: Харкова, Дніпропетровська, Запоріжжя, Одеси та Львова.

Міжнародні експерти представили інформацію про клінічні аспекти тягаря ротавірусної інфекції, загострили увагу на проблемі ротавірусного гастроентериту на Близькому Сході, у Південній Африці та в Україні і ознайомили зі статусом вакцинації проти ротавірусної інфекції та рекомендаціями щодо вакцинації у Європі. Під час сателітного симпозіуму було продемонстровано відео, яке дало уявлення про емоційний стан родини, в якій дитина захворіла на ротавірусний гастроентерит.

Ротавірусна інфекція – висококонтагіозна гостра кишкова інфекція з фекально-оральнім механізмом передачі, що супроводжується діарейним синдромом. У дітей до 5 років ротавіруси часто стають причиною важкої дегідратуючої діареї. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку у світі ротавірусна інфекція призводить до 500 000 випадків смерті від діареї і 2 мільйонів випадків госпіталізації серед дітей. Діарейні захворювання є другою за значимістю, після пневмонії, причиною дитячої смертності, викликаної хворобами, які можна попередити з допомогою вакцинації¹.

Враховуючи важкий тягар і серйозні наслідки діарейних захворювань у дітей раннього віку, а також спираючись на дані про безпеку і ефективність вакцин проти ротавірусної інфекціїї, ВООЗ вважає пріоритетним її включення до національних програм імунізації¹.

Доктор Патріція Бруджнинг-Верхаген із Медичного центру при Утрехтському університеті, Нідерланди, в рамках симпозіуму розповіла про аспекти тягаря ротавірусної інфекції та їх вплив на емоційний стан батьків:

«За результатами досліджень, у 50% випадках захворювань дитини на ротавірусний гастроентерит інфекція може поширюватися і на інших членів родини. Перебіг хвороби дитини на ротавірусну інфекцію суттєво впливає і на емоційний стан батьків. У них немає спеціальних препаратів, які можна дати дитині, - вони очікують на поліпшення стану немовля природним шляхом, що в результаті може призводити до необхідності госпіталізації дитини у разі розвитку гострої дегідратації».

Доктор Аніл Дутта, Віце-президент, Медичний директор регіону ринків, що розвиваються GSK, аналізуючи ситуацію із захворюваністю на ротавірусний гастроентерит на Близькому Сході, у Південній Африці та в Україні, наголосив:

«Тягар ротавірусного гастроентериту є істотним для усіх країн, незалежно від їх рівня доходів і розвиненості інфраструктури охорони здоров'я. Найбільш високий рівень вразливості до ротавірусної інфекції та тяжкість перебігу захворювання спостерігається у дітей у віці до 5 років. За результатами досліджень, проведених у різних регіонах світу, найбільша кількість випадків госпіталізацій дітей з ротавірусною діареєю зафіксована у віці до 2 років, в Україні цей показник становить близько 60%».

«Щороку вакцинація проти ротавірусної інфекції здатна запобігти до 2,5 мільйонів дитячих смертей та випадків госпіталізації та є найбільш ефективним інструментом профілактики захворювання, не тільки з точки зору зниження смертності, але і з точки зору економічної ефективності для системи охорони здоров'я. Станом на 2016 рік, 83 країни вже ввели в свої Національний календарі щеплень вакцинацію проти ротавірусної інфекції. Це країни з високим рівнем доходу і країни, які підтримуються Глобальним альянсом з вакцин та імунізації (ГАВІ)», - додав Доктор Аніл Дутта, зосередивши увагу міжнародної спільноти на важливості вакцинопрофілактики.

Знайомлячи учасників сателітного симпозіуму з досвідом вакцинації проти ротавірусної інфекції у Європі, Доктор Карло Джіагвінто з Університету Падуї, Італія, відзначив:

«Дослідження, що проводилось у 7 європейських країнах близько 10 років тому, демнструє, що більш ніж 50% випадків госпіталізації дітей з гострим гастроентеритом мали позитивний результат тесту на антигени ротавірусу у всіх 7 країнах. З моменту впровадження програм імунізації кількість госпіталізацій і дитячих смертей значно зменшилася. У Європі вже протягом 10 років використовуються вакцини проти ротавірусної інфекції, тим не менш, статус впровадження програм імунізації є різним в європейських країнах станом на сьогодні. Першими країнами, які включили вакцинацію проти ротавірусної інфекції у свої Національні календарі щеплень були Бельгія та Австрія (з частковим наданням вакцин за державні кошти). Сьогодні охоплення вакцинацією в Бельгії становить вже близько 90%. Пізніше до впровадження програм вакцинації приєдналися Фінляндія та Німеччина. Не зважаючи на те, що у Великій Британії програма з вакцинопрофілактики була запроваджена тільки у липні 2015 року, країні вдалось швидко досягти охоплення 90%. В Іспанії та Греції, де вакцинація не повністю здійснювалася за державні кошти, були досягненні непогані результати за охопленням – 40-45%. У багатьох країнах Європи наразі діють тільки деякі рекомендації від наукових товариств, але вакцина не надається за державні кошти чи компенсується державою лише частково».

Доктор Карло Джіагвінто серед ключових бар’єрів ефектвиного впровадження програм з вакцинації проти ротавірусної інфекції в Західній Європі відзначає помилкове сприйняття того, що тягар цього захворювання є низьким та наголошує на недостатньо активну роботу по інформуванню щодо тягаря ротавіруснусного гастроетериту серед представників органів державної влади.

Експерт зауважив, що з 2008 року наукові товариства та організації, у тому числі Європейське суспільство дитячих гастроентерологів, гепатологів і нутриціологів (ESPGHAN) та Європейське суспільство дитячих інфекційних захворювань (ESPID) активно підтримують і рекомендують всім новонародженим в Європі проводити вакцинацію проти ротавірусної інфекції.

Також учасникам симпозіуму було представлено існуючі в Європі рекомендації щодо вакцинації проти ротавірусної інфекції, що полягають у наступному:

  • рекомендується проводити вакцинацію проти ротавірусної інфекції серед усіх здорових новонароджених в Європі. Дана рекомендація має поширюватися як на дітей на грудному вигодовуванні, так і на штучному. За даними досліджень, тип вигодовування не впливає на ефективність вакцини;
  • обмежень щодо введення вакцини проти ротавірусу одночасно з іншими вакцинами немає - вони можуть вводитися одночасно з існуючіми щепленнями Національного календаря щеплень;
  • дуже важливо, щоб перша доза вакцини вводилася дітям у віці від 6 до 12 тижнів, - перший етап вакцинації має бути здійснений якомога раніше. Є дані, які підтверджують, що введення вакцини в перші 12 тижнів життя виключає усі ризики інвагінації;
  • вакцинація рекомендується та є ефективною і безпечною у тому числі і для недоношених немовлят;

Наталія Васецька, медичний радник фармацевтичної компанії GSK Україна ще раз звернула увагу учаників заходу на тягар ротавірусного гастроентериту в Україні та наголосила на важливості вакцинопрофілактики захворювання:

«В середньому близько 40% дітей в Україні, які госпіталізуються в інфекційні відділення мають позитивні результати на ротавірус. 50% дітей, які госпіталізуються з ротавірусним гастроентеритом - це діти до 6 місяців життя. Вакцинація проти ротавірусного гастроентериту є найбільш ефективним методом захисту сьогодні та рекомендована міжнародним медичним співтовариством для програм універсальної масової вакцинації. Ключовими факторами успішності таких програм з імунізації є охоплення та своєчасність введення доз вакцини».

У рамках міжнародного вебкасту спеціалісти сфери охорони здоров’я, представники наукових установ, імунологи, сімейні лікарі, педіатри, неонатологи з усіх куточків світку, у тому числі з України долучилися до дискуссії та задали експертам питання, - отримали поради та можливість поглибити свої знання щодо ротавірусної інфекції у дітей раннього віку.

За матеріалами ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна

 
Підписатися на новини і статті

Цитати «Жіночого лікаря»
Тонке акушерське чуття - результат сплаву знань, досвіду і професійної самопожертви
-В.В. Камінський
У клініці екстрагенітальної патології вагітних медицина може ставати справжнім лікарським мистецтвом
-В.І. Медведь
Позитивних результатів у профілактиці раку молочної залози можна досягти лише об’єднанням зусиль усіх зацікавлених сторін — держави, лікарів і громадян
-І.І. Смоланка
Якому з перерахованих джерел Ви найбільше довіряєте щодо інформації про фармацевтичні препарати?