Настанова Королівського коледжу акушерів і гінекологів Великобританії «Vasa Praevia: діагностика і менеджмент»
E. R. M. Jauniaux, Z. Alfirevic, A. G. Bhide, G. J. Burton, S. L. Collins, R. Silver
від імені Королівського коледжу акушерів і гінекологів Великобританії


Жіночий лікар №4 2019, стор.51

Vasa Praevia має місце, коли судини проходять крізь вільні оболонки плаценти. Судини, що передлежать, не захищені плацентарною тканиною або Вартоновими драглями, що зумовлює високий ризик їх розриву під час активної фази пологів чи здійснення амніотомії для індукції або посилення пологової діяльності, особливо, коли судини локалізуються поблизу шийки матки або над нею, під передлежачою частиною плода. Vasa Praevia класифікується як тип I, у разі, коли має місце оболонкове прикріплення пуповини. За II типу Vasa Praevia судини живлять двороздільну плаценту або додаткову дольку плаценти.

Vasa Praevia може бути діагностовано на ранній стадії пологів при виявленні пульсуючих судин у ділянці внутрішньо­го вічка під час вагінального огляду або за наявністю вагінальної кровотечі темно-червоного кольору та гострого порушення стану плода після спонтанного розриву плодових оболонок або амніотомії. Рівень смертності плодів у цій ситуації сягає 60 %, навіть попри екстрений кесарів розтин. Проте показники виживаності можуть становити понад 95 % у випадку, коли діагноз було поставлено антенатально за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД) з подальшим розродженням шляхом планового кесаревого розтину.

Vasa Praevia — рідкісний і недостатньо висвітлений у літературі стан з частотою у загальній популяції від 1:1200 до 1:5000 вагітностей.