Практикум «Правове регулювання допоміжних репродуктивних технологій та сурогатного материнства»


Зважаючи на стрімкий розвиток допоміжних репродуктивних технологій в Україні та світі, кількість клінік та агентств, які займаються питаннями ДРТ та сурогатного материнства в Україні постійно зростає. Однак недосконале законодавство в цій сфері та недостатня юридична обізнаність керівників та персоналу медичних закладів й агентств породжує чималу кількість запитань та неврегульованих практичних ситуацій. 

Олена Бабич, адвокат з більш ніж 15-річним досвідом практики у сфері допоміжних репродуктивних технологій та супроводу програм сурогатного материнства, допомагала учасникам заходу вибудувати вірну стратегію взаємовідносин із пацієнтами, донорами, посередниками, розібратися із оформленням програм сурогатного материнства та розпорядженням кріоконсервованим біологічним матеріалом.

Спікер закцентувала увагу на наступних юридичних моментах:

▪ особливості складання договорів про надання медичних послуг в сфері ДРТ. Які пункти договору є обов’язковими, а яких формулювань краще уникати, у яких випадках клініка може відмовити в лікуванні та розірвати договір, а також як найбільш чітко та правильно прописати відповідальність усіх сторін договору.

▪ транспортування біологічного матеріалу в межах України та за кордоном. Що таїть у собі такий привабливий, на перший погляд, засіб заробітку та виведення компанії на міжнаціональний рівень, наскільки врегульовано дане питання українським законодавством, та чи можна на законних підставах організувати це в Україні.

▪ розпорядження кріоконсервованим біологічним матеріалом. Які документи є необхідними для оформлення розпорядження кріоконсервованими біологічними матеріалами, хто має право на розпорядження цими матеріалами у разі смерті особи, та хто буде вважатись матір’ю/батьком дитини, народженої в результаті постмортальної репродукції.

▪ правовий статус донорів ооцитів. В чому полягає анонімність донора, наскільки правомірним є використання фотозображень донорів, хто згідно законодавства вважається близьким родичем особи та має право стати донором ооцитів, а також як правильно оформити правовідносини донора із лікувальним закладом.

▪ правовідносини у сфері сурогатного материнства. Хто є обов’язковими суб’єктами правовідносин у сфері сурогатного материнства, якою є сфера відповідальності кожного з учасників програми, чи варто агентству та лікувальному закладу втручатись у правовідносини генетичних батьків і сурогатної матері, а також особливості документального оформлення реєстрації народження дитини сурогатною матір’ю.

▪ особливості участі в програмах сурогатного материнства громадян іноземних держав. Чи можна співпрацювати з країнами, в яких сурогатне материнство заборонене або не врегульоване законодавством, які документи є обов’язковими для оформлення програми сурогатного материнства для іноземних громадян, які з них підлягають перекладу, а які - обов’язковому нотаріальному посвідченню.

▪ кримінальна відповідальність учасників програм сурогатного материнства. Цей аспект програми висвітлювала адвокат Юлія Дузь. Вона пояснювала учасникам практикуму що таке злочин та які дії учасників програм сурогатного материнства можуть підпадати під ознаки кримінально-караного діяння. Спікер розповідала в яких випадках можливе настання кримінальної відповідальність та як здійснювати свою діяльність на законних підставах, щоб уникнути негативних наслідків.

Ці та багато інших питань були розглянуті учасниками практикуму в ході дискусії. В рамках проведення заходу учасники отримали примірники основних юридичних документів, необхідних під час проведення програм ДРТ та сурогатного материнства, а також мали можливість задати питання з власної практики та отримати професійну відповідь спеціалістів у цій сфері. Впевнені, що отримана інформація стане корисною в щоденній професійній діяльності та допоможе уникнути проблем і конфліктів у майбутньому.

Жваві обговорення продовжились в  дружньому колі за келихом шампанського. А учасники та гості практикуму залишили приємні позитивні відгуки про проведений захід:

  • «Інформативно. Чітко продемонструвало які помилки в оформленні внутрішньої документації необхідно виправити». Анастасія, м. Київ.
  • «Глибокі знання і практична доступність викладу інформації доповідачами. Легко сприймається». Лариса, м. Івано-Франківськ.
  • «Надзвичайно корисна інформація для медичного працівника без юридичної освіти. Дуже вдячна за доступність викладення інформації» Вікторія, м. Вінниця.
  • «Велика подяка за семінар. Я працюю в комунальній установі, штатного юриста у нас немає. Тому цей семінар дуже допоможе в процесі роботи». Наталія, м. Запоріжжя.
  • «Як завжди супер!!!» Олексій, м. Київ.

За матеріалами Адвокатського бюро Олени Бабич