Мирний протест із надією на майбутнє


«Життя новонароджених дітей та породіль під загрозою», «Шановні можновладці, хто відверне перинатальну катастрофу?», «Знищено найкращий пологовий стаціонар Львівщини», «Життя немовлят у ваших руках», − із такими лозунгами 4 листопада під стінами Верховної Ради зібралися львівські акушери-гінекологи. Мітингувальники поставили за мету з’ясувати, яка ж доля чекає на Львівський перинатальний центр зі штатом близько 500 осіб, що понад три роки чекає на реконструкцію. За тиждень до цього вони відвідали МОЗ, але, за їхніми словами, «там нічого не вирішили».

Зі слів медиків, 2016-го у справі реконструкції жодних зрушень не було. «Нічого! Взагалі нічого… А руйнується центр з кожним днем», − бідкаються вони. За їхніми словами, акушерський корпус завершено на 75%, гінекологічний – на 90%. Також незавершене відновлення адмінкорпусу та господарської частини.

«Просимо ми вже три роки, щоб виділили кошти на закінчення реконструкції перинатального центру. Для народження дітей…, я б не сказав, що прямо європейських, принаймні прийнятних умов у Львові немає після того, як закрили перинатальний центр. Його мали відкрити… обіцяли, можливо, в кінці 2013-го або 2014 року», − розповідає Олександр Годиш, колишній співробітник горе-установи.

«Написані тисячі звернень і від голови Львівської обласної ради, з департаменту охорони здоров’я, від працівників перинатального центру, від мене. І ми дістаємо завжди відповідь, що «буде»… «розглянемо»…«ніхто не заперечує». Але реально кошти не виділяються. Ведуться якісь суперечки із фірмою, яка виграла тендер 2013 року... 2015 року кошти були виділені, 45 млн. – і це був значний прорив. На превеликий жаль, 2016 року не було виділено жодної копійки, всі роботи згорнулися. Але найгірше те, що люди реально втрачають свій фах. По Україні створили 14 перинатальних центрів в областях, а перинатальний центр Львівської області діючий, з нормальними технологіями, зачинився, розвалився і стоїть. Тому колектив і вийшов під стіни Верховної Ради. В нас мирний протест з надією на майбутнє, − розповідає головний лікар Лариса Богданівна Янів. – Чого ми найбільше очікували від проекту, це якраз переоснащення». Надто ускладнює проблему питання кошторису. Як розповіла Лариса Янів, за цінами 2012−2013 років вартість реконструкції складала близько 100 млн. грн. Проектно-кошторисна документація ще тоді мала бути переглянута й погоджена кабміном, але через непередбачувані зміни в країні цього не сталося. Ймовірно, зараз ця документація потребує перегляду, зокрема, через значні зміни курсу валют.

«Насправді в комітеті ВР всі підтримують! Нема жодного депутата, який не підтримує, − запевняє О. Мусій – Кінцево бюджет буде розглядатися в грудні-місяці. Подивимося, чи є та лінійка в бюджеті. Якщо є, слава Богу! Гроші будуть на наступний рік». Також від депутатів, які вийшли до мітингувальників, стало відомо, що депутати від Львівщини написали звернення до в. о. Міністра охорони здоров’я з вимогою виділити кошти на реконструкцію перинатального центру. Проте результати звернення поки що невідомі. Вони запевнили, що якщо пункту щодо перинатального центру не буде в бюджеті, за кошторис на 2017 рік не голосуватимуть. «Я за це голосувати точно не буду. Медицину знищують – реально вам кажу! − обурюється народний депутат О. Мусій. – Комітет на вашому боці. Можете не сумніватися».

Лікарі, схоже, стомлені такими завіряннями. «Всі на нашому боці, й ніхто не може нам допомогти», − зітхають вони. Проте, варто сказати, люди налаштовані більш, ніж рішуче: «Ще раз приїдемо, − запевняє пані Марія. – І будемо приїжджати, поки нам не перерахують грошей на відновлення». Якщо доведеться, мітингувальники готові звернутися до Кабінету Міністрів.

«Це (тобто фінансування – прим. ред.) має бути здійснене з трьох джерел: державного, обласного і міського, − пояснює голова фракції «Самопоміч» О. Березюк. – Насправді сюди має їздити дві людини – заступник з гуманітарних питань області і губернатор. Що вони кажуть про бюджет зараз? Стрічка нічого не означає! Стрічку виділяють – грошей не дають».

Член ініціативної групи від перинатального центру, анестезіолог Олег Гайдук розповів про результати зустрічі: «Вибудували план дій на найближче майбутнє. Досить оптимістично виглядають їхні зусилля, які вони продемонстрували, виходячи до нас. Кілька зустрічей уже намічені на найближчий тиждень, які повинні розкласти по полицях план дій з конкретними виконавцями, і з конкретними датами. Частина зустрічей відбудеться в Адміністрації Президента, частина – у приймальні депутатів від Львівщини, які виявили бажання з нами спілкуватися».

Наразі лікарі перинатального центру працюють за ротацією по два місяці в інших медичних установах Львова та області, також персонал вимушений працювати на роботі, не пов’язаній із фахом, поступово втрачаючи кваліфікацію.

Якими будуть результати зустрічей медиків та можновладців, ми побачимо пізніше. Вражає спокій та витримка людей, які захищають власні інтереси всупереч будь-яким складнощам. І захищатимуть надалі впевнено й, що важливо, терпляче, бо, як кажуть львівські медики, «революцію піднімати не будемо, лікарі революцій не роблять».

Наталя Мілевська