Заключний семінар «Німецько-Українське партнерство в акушерстві, перинатології та неонатальній медицині»


Міжнародне співробітництво у галузі охорони здоров’я — багатогранна сфера діяльності, що має посісти чинне місце у політиці держави. Запроваджені у практичну медицину результати спільної діяльності у вигляді набутого досвіду, методичних розробок, клінічних протоколів і настанов, міжнародних стандартів мають відчутний, у тому числі й економічний, ефект. Підтримка талановитих лікарів і вчених, обмін кращим світовим досвідом в охороні здоров’я забезпечують прогрес у розвитку медичної науки і практики.

Гарним прикладом ефективної міжнародної співпраці став проект «Німецько-Українське партнерство в акушерстві, перинатології та неонатальній медицині». Ще на початку 2013 р. доцент кафедри акушерства і гінекології №1 Національної медичної академії післядипломної освіти (НМАПО) ім. П.Л. Шупика, менеджер проекту «Німецько-Українського партнерства» в Україні А.В. Ткаченко під час ексклюзивного спільного інтерв’ю з головним позаштатним спеціалістом МОЗ України з акушерства і гінекології, професором В.В. Камінським розповів нашому виданню про перший рік роботи проекту і подальші плани щодо його реалізації («Жіночий лікар», №1, 2013 р., С. 6−8).

Фокус діяльності проекту було спрямовано на лікарів перинатальних центрів ІІІ рівня надання медичної допомоги і викладачів кафедр післядипломної медичної освіти навчального закладу ІІІ–ІV рівня акредитації, аби вони передавали знання і запозичений досвід іншим лікарям у своїх лікувальних і навчальних закладах та регіонах. На семінарах і практичних заняттях увазі вітчизняних фахівців було запропоновано німецькі підходи щодо вирішення болючих і складних питань в акушерстві та неонатології, серед яких, зокрема, запобігання передчасним пологам, діагностика, профілактика та тактика ведення жінок з прееклампсією, розродження вагітних при тазовому передлежанні плода з мінімальним ризиком для матері та дитини, тактика ведення вагітних при невідкладних станах в акушерстві, неонатальна допомога при народженні немовлят з малою і дуже малою вагою, сучасні європейські протоколи в інтенсивній терапії ново народжених тощо.

Чи не головною родзинкою проекту стала домовленість про те, що українські лікарі мали повний доступ до пацієнтів під час стажування в німецьких університетських клініках. Така спрощена організаційна процедура у міжнародному проекті була впроваджена вперше. Тому й відбір кандидатів здійснювався досить ретельно згідно з Наказом МОЗ України № 488 від 08.08.2011 р. «Положення про комісію Міністерства охорони здоров’я України з відбору фахівців для стажування у провідних клініках світу», що містить прописані умови відбору і критерії, яким повинні відповідати кандидати. Звичайно ж, брали до уваги і власну мотивацію лікаря. Проте найбільшою перешкодою до стажування в Німеччині стала проблема володіння німецькою, кандидати складали мовний тест у Ґете-інституті в Києві за сприяння Посольства Німеччини. На жаль, досягти відповідного рівня мовного тесту вдалося далеко не всім.

Чотири роки функціонування проекту — це час щільного графіку лекцій і практичних семінарів, обміну і запозичення досвіду, повного «занурення» українських лікарів-стажерів (хоспітантів) у практичну роботу німецьких університетських клінік, вражень, нових відкриттів, щирого спілкування фахівців обох країн, налагодження дружніх і партнерських відносин між лікувальними і навчальними закладами України та Німеччини.

Заключний семінар «Німецько-Українське партнерство в акушерстві, перинатології та неонатальній медицині» і офіційне закриття проекту відбулося 27−28 жовтня 2015 р. у Києві. Акушери-гінекологи, неонатологи, спеціалісти з пренатальної діагностики, анестезіології та інтенсивної терапії в акушерстві та неонатології, керівники обласних перинатальних центрів, організатори охорони здоров’я та делегація фахівців з Німеччини на чолі з проф. Вольфгангом Хольцгреве зустрілися в ошатній залі НМАПО ім. П.Л. Шупика, аби підбити підсумки спільної праці.

Делегації обмінялися почесними грамотами і пам’ятними призами. Вітальні слова і Листи подяки від міністра охорони здоров’я України німецьким гостям передав професор, віце-президент НАМН України, академік НАМН України, Президент ГО «Асоціація акушерів-гінекологів України» В.М. Запорожан.


Валерій Запорожан, професор, віце-президент НАМН України, академік НАМН України, Президент ГО «Асоціація акушерів-гінекологів України»

Міжнародне співробітництво у сфері охорони здоров’я має сприяти підвищенню якості життя наших громадян, збільшенню його тривалості, доступності високотехнологічної медичної допомоги. Сьогодні ми зібралися, аби підбити підсумки, підвести риску і поглянути на результати чотирирічної тісної співпраці фахівців і експертів двох країн — Німеччини та України. Разом нам вдалося досягти численних перемог. Я переконаний, що українські лікарі спроможні працювати за європейськими принципами. І доказом цього є участь представників ГО «Асоціація акушерів-гінекологів України» у підготовці, обговоренні і затвердженні європейського документа «Стандарти Якості Охорони Здоров’я Жінок Європи» і запрошення їх на офіційну зустріч до Європейського Парламенту в Брюсселі 12 листопада 2014 р.

Аби досягти відчутних результатів реформування галузі, мають відбутися зміни в питаннях менеджменту системи охорони здоров’я, медичної освіти, післядипломного вдосконалення лікарів. Нам необхідно розвивати лікарське самоврядування. Професійні лікарські товариства мають розширити свої повноваження щодо сертифікації, атестації, ліцензування і захисту прав лікарів.

Я дякую німецьким колегам за співпрацю. Переконаний, що завершення роботи проекту не означає завершення нашої дружби. Ми вже намітили багато перспективних і амбітних планів, у нас багато спільних ідей. І я вірю, що попереду на нас чекає багато спільних перемог. Ми, власне, для того й працюємо, щоб наблизити далекі плани, втілити їх у життя і намітити нові, ще більш глобальні завдання.


Юрій Вороненко, професор, академік НАМН України, ректор Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика

Сучасна система охорони здоров’я в нашій країні вимагає реформ, насамперед, — реорганізації мережі медичних закладів, зміни механізму фінансування, впровадження системи управління якістю медичних послуг. Досягнення принципово нового якісного рівня української медицини залежить не лише від рівня розвитку держави, а й від професійного рівня підготовки кадрів. Відрадно, що в рамках проекту Німецько-Українського партнерства співпраця відбувалася не лише у практичній, а й у науковій площині. Провідні університетські клініки Німеччини відкрили свої двері для чотиримісячного стажування українських лікарів. Цей проект має значні відмінності від інших міжнародних проектів, що вже мали місце в Україні. Насамперед, він вирізняється своєю практичністю, отримані знання і навички українські фахівці можуть застосовувати на практиці.

Проект «Німецько-Українське партнерство в акушерстві, перинатології та неонатальній медицині» став стартом для подальшої співпраці. Мені приємно вам повідомити, що невдовзі розпочнеться нове спільне Німецько-Українське співробітництво у галузі педіатрії. Враховуючи, що в Україні планується реалізація програм з модернізації системи охорони здоров’я, наявність подібних ініціатив, спрямованих на оновлення стандартів, має велике значення.


Вольфганг Хольцгреве, професор, медичний директор і Голова Медичного центру Університету м. Бонн (Німеччина)

Ідея створення програми співпраці зародилася ще у 2011 р. Ми прагнули організувати можливості для обміну досвідом фахівців і експертів обох країн. Разом з українськими фахівцями нам вдалося втілити у життя наш план, що вилився у чудовий практичний курс обміну досвідом і співпраці. Скажу без перебільшення, що протягом років співпраці ми з українськими колегами стали справжніми друзями. Результати нашої спільної справи вражають, вона має плоди. Переконаний, що ефект нашої співпраці буде тривалим.

У проекті взяли участь експерти шести потужних клінік Німеччини. Проведено 12 семінарів, німецькі фахівці працювали в Києві, Дніпропетровську, Житомирі, Полтаві. Я все більше переконуюся в тому, що менеджмент і управління відіграють надзвичайну роль у розвитку системи охорони здоров’я. Медицина стає більш вартісною і технологічною, що вимагає більших затрат. Проте в усіх країнах ми маємо зробити так, щоб медицина була доступною для пацієнтів.

Не можу не згадати про українських лікарів, які проходили стажування в Німеччині. У нас їх називають хоспітантами. Ми зустрілися з талановитими, сумлінними фахівцями, відданими своїй професії, що буквально вбирали в себе нову інформацію. Ці молоді люди — майбутнє української медицини!


В’ячеслав Камінський, професор, член-кор. НАМН України, Голова виконавчого комітету ГО «Асоціація акушерів-гінекологів України», головний позаштатний фахівець з акушерства та гінекології МОЗ України

Міжнародний проект «Німецько-Українське партнерство в акушерстві, перинатології та неонатальній медицині» було підтримано на рівні урядів обох країн. Його втілення в життя стало можливим завдяки чіткій і плідній співпраці великої команди людей в обох країнах, які працюють у різних установах і закладах. Хочу підкреслити, що протягом усього часу роботи проекту його надійним партнером залишалася Національна академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика.

Щодо практичної цінності проекту, то ми не лише отримали багато нових знань, а й змогли змінити стереотипи і ставлення до підходів ведення вагітності, ускладненої гестозом, терапії пацієнток із HELLP-синдромом, надання невідкладної допомоги при критичних станах в акушерстві, ведення пологів при сідничному передлежанні тощо. Проте найбільше досягнення цього проекту — зниження рівня попереджуваних материнських втрат, що стало можливим завдяки впровадженню отриманих знань у практичну діяльність.

Я хочу подякувати всім, хто зробив цей проект можливим, — справжнім ентузіастам, які безмежно віддані своїй професії і вболівають за справу, кому цікаві не лише свої, а й спектри суміжних спеціальностей, хто готовий робити більше, щоб пізнавати нове, рухатися вперед і сягати нових висот.


Галина Мантеї, представник Міністерства охорони здоров’я Німеччини

У реалізації проекту значну роль відіграло МОЗ Німеччини, ми добре попрацювали, хоча, скажу відверто, спочатку було непросто. Протягом часу, коли тривав проект, в Україні відбувалися трагічні події, змінилася політична ситуація. Проте проект став успішним і має результат. Я переконана, що наша спільна праця в рамках проекту має стати взірцевим прикладом успішної дружньої міжнародної співпраці. Переконана, що отриманий досвід ми маємо примножити, розширивши і врізноманітнивши співпрацю, а найкращі традиції німецьких і українських університетських клінік збагатять обмін досвідом.


Тетяна Знаменська, професор, Президент Асоціації неонатологів України

Впевнена, що спогади про відвідування клінік Німеччини залишаться на все життя. Мушу визнати, що до реалізації проекту німецька сторона поставилася з усією серйозністю і відповідальністю. На кожному кроці ми відчували щирість намірів німецьких колег, їхню увагу і піклування. Ми спільно розробляли національні стандарти. Ми разом робимо гарну справу — рятуємо здоров’я і життя людей, хоча й перебуваємо у різних країнах. Я переконана, що наша дружба і партнерські стосунки із завершенням проекту не припиняться. Це лише перший крок нашого спільного шляху. Програма співпраці об’єднала фахівців двох спеціальностей — акушерів-гінекологів і неонатологів, а це надзвичайно важливий аспект і внесок у розвиток неонатології і післядипломної освіти лікарів.