Теорія і практика репродукції людини


Наближення знаменної дати завжди спонукає до спогадів про те, як все розпочиналося, і підбиття підсумків. Протягом 10 років свого існування Українській асоціації репродуктивної медицини (УАРМ) вдалося об’єднати провідних спеціалістів, учених, практиків галузі і сформувати позитивний імідж репродуктивної медицини України у світі. Запроваджено систему учбових семінарів, під час яких, зокрема, відбувається обговорення складних і цікавих клінічних випадків. Підготовлено законопроект про допоміжні репродуктивні технології.

Симпозіум відвідали майже 250 учасників, серед них провідні українські вчені і гості з інших країн — Г. Грізенгер (Німеччина), А. Ревеллі (Італія), Гі Касуто (Франція), П. Іциксон (Ізраїль) та інші. Експерти в галузі гінекології, педіатрії, ендокринології, онкології, анестезіології, андрології, психології, хірургії, генетики, ембріології і лабораторної діагностики обговорювали актуальні питання репродуктивної медицини, нові світові тенденції, дискутували щодо застосування новітніх технологій з метою підвищення ефективності допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) в Україні.


Основна програма форуму розпочалася з вітального слова президента УАРМ професора О.М. Юзька. У своїй доповіді «Досягнення і перспективи розвитку репродуктивної медицини України» він, зокрема, навів дані про ефективність ДРТ у нашій країні. Президент підкреслив необхідність ведення реєстру ДРТ в Україні і збору даних із центрів ДРТ. «Нині нам вдалося об’єднати в УАРМ 95% українських клінік ДРТ, чітко структуризувати роботу асоціації, забезпечити підтримку репродуктивної медицини наказами МОЗ, сформувати законопроект про ДРТ. Ми змогли залучити 89% клінік ДРТ до подачі звітів до Національного реєстру і 61% клінік — до реєстру Європейської асоціації репродукції та ембріології», — зазначив Олександр Михайлович.


Важливою складовою симпозіуму стали дискусії з актуальних питань репродукції — селекція ембріонів для переносу, передімплантаційний генетичний скринінг, доцільність безперервного спостереження за розвитком ембріонів (time-lapse технології). Значна увага приділялася індукції суперовуляції. Обговорювалися й «нерепродуктивні» проблеми: ДРТ як інструмент генетичної діагностики і профілактики хромосомної патологіїі спадкових хвороб; стан дітей, народжених у результаті застосування запліднення ін вітро; онкологічні проблеми репродукції: ДРТ і вагітність у пацієнток з онкологічним анамнезом, з одного боку, і ризик онкопатології у жінок, які пройшли лікування за допомогою ДРТ, з іншого. Не можна не відмітити нові тенденції у світі щодо репродуктивної функції пацієнток з онкологічним анамнезом: зменшення протипоказань до вагітності, збереження на майбутнє статевих клітин шляхом їх вітрифікації на майбутнє, скорочення терміну очікування цього майбутнього, коли жінці буде дозволено вагітніти і народжувати.


Однією зі значущих подій конференції стала спеціалізована виставка — українські і закордонні лідери медичного ринку представили свою продукцію: обладнання та інструменти, препарати і реагенти, що застосовуються в репродуктивній медицині.


Перед початком форуму працювали школи ембріологів, репродуктологів, акушерів-гінекологів, де обговорювалися питання організації роботи лабораторій ДРТ, методи оцінки гамет і ембріонів, прогноз імплантації, мікроманіпуляцій з гаметами та ембріонами людини, методи індукції суперовуляції та ускладнення ДРТ, нові досягнення репродуктивної хірургії, ведення вагітності після ДРТ, проблемні питання лікування безпліддя за наявності екстра генітальної патології.


Гарно сформована наукова програма; супутні заходи — тематична виставка, школи і майстер-класи, насичена культурна програма, відмінна організація — все це робить щорічні симпозіуми УАРМ однією з головних подій в українській репродуктивній медицині.