Науково-практичне видання для лікарів "Жіночий лікар"
Тільки якісна інформація для успішного лікаря

Вперше у світі відбулися пологи у жінки після трансплантації матки


Група авторів зі Швеції в журналі «The Lancet» опублікували повідомлення про факт народження живої дитини у жінки після трансплантації матки [Mats Brännström, Liza Johannesson, Hans Bokström, Niclas Kvarnström, Johan Mölne, Pernilla Dahm-Kähler, Anders Enskog, Milan Milenkovic, Jana Ekberg, Cesar Diaz-Garcia, Markus Gäbel, Ash HanafyHenrik HagbergMichael Olausson, Lars Nilsson, Published online: October 6, 2014].

Трансплантація матки є основним доступним методом лікування абсолютного безпліддя, зумовленого відсутністю матки або її не функціональністю. В одинадцяти жінок із різних країн світу здійснювалися спроби трансплантації матки. Проте про пологи у жінок після трансплантації матки ще не повідомлялося.

У 2013 році 35-річній жінці із вродженою вадою розвитку — відсутністю матки (синдром Рокитанського) була здійснена трансплантація матки у Sahlgrenska University Hospital (Гетеборг, Швеція). Донором органу стала 61-річна жінка, яка в анамнезі мала двоє пологів. Пацієнтка-реципієнт матки та її партнер ще до моменту трансплантації пройшли програму допоміжних репродуктивних технологій з метою отримання яйцеклітин та їх запліднення. В результаті було кріоконсервовано 11 ембріонів.

Обидві пацієнтки – реципієнт і донор не мали істотних ускладнень у післяопераційному періоді. Перша менструація у пацієнтки-реципієнта розпочалася через 43 дні після трансплантації. Менструації мали регулярний характер з інтервалами 26–36 днів (в середньому 32 дні). Через 1 рік після трансплантації, жінці-реципієнту здійснено перше перенесення ембріонів, після чого настала вагітність. З метою імуносупресії пацієнтка отримувала потрійний курс терапії (циклоспорин, азатіоприн, кортикостероїди), що тривав протягом усієї вагітності. Параметри росту плода і дані кардіотокографії маткових артерій і судин пуповини перебували в межах норми протягом усього періоду гестації. У терміні вагітності 31 повних тижнів і 5 днів пацієнтку госпіталізували із симптомами прееклампсії. Через 16 годин від моменту госпіталізації здійснено кесарів розтин. Приводом до операції стали аномальні показники кардіотокографії. Народився живий хлопчик в задовільному стані і з нормальною масою для його гестаційного віку (1775 г).

Отже, маємо перший факт народження живої дитини жінкою після трансплантації матки. Цей випадок доводить правильність концепції трансплантації матки з метою усунення абсолютного безпліддя. Показано, що настання вагітності і успішні пологи можуть відбутися й у тому разі, якщо донором є жінка у постменопаузі.

 
Підписатися на новини і статті

Цитати «Жіночого лікаря»
Тонке акушерське чуття - результат сплаву знань, досвіду і професійної самопожертви
-В.В. Камінський
У клініці екстрагенітальної патології вагітних медицина може ставати справжнім лікарським мистецтвом
-В.І. Медведь
Позитивних результатів у профілактиці раку молочної залози можна досягти лише об’єднанням зусиль усіх зацікавлених сторін — держави, лікарів і громадян
-І.І. Смоланка
Какому из перечисленных источников Вы доверяете больше всего относительно информации о фармацевтических препаратах?