Науково-практичне видання для лікарів "Жіночий лікар"
Тільки якісна інформація для успішного лікаря

Виявлено нові аспекти розвитку медикаментозної стійкості ВІЛ


Група учених під керівництвом доктора Плені Пеннінгс (Dr Pleuni Pennings) вивчали особливості вірусу імунодефіциту людини, в геномі якого були виявлені мутації, що призводять до розвитку медикаментозної стійкості.

Автори з'ясували, що  у деяких пацієнтів з ВІЛ, поява всього однієї вірусної частки з подібною мутацією призводила до швидкого поширення в організмі вірусу, стійкого до медикаментозних препаратів. В інших випадках мутація виникала відразу в декількох вірусних часточках, що призводило до розвитку гетерогенної вірусної популяції, що також володіла медикаментозною стійкістю.

Науковці виявили, що медикаментозна стійкість формувалася як у результаті дії «жорсткого» відбору, так і в процесі «м’якого». У першому випадку зберігаються організми, що володіють якоюсь певною ознакою, а інші елімінуються. У випадку з вірусом імунодефіциту людини проліферують вірусні частки, які несуть мутацію, що забезпечує медикаментозну стійкість. При «м’якому» відборі виживають організми, які володіють різноманітними ознаками, і генетичне розмаїття зберігається.

Вивчаючи поширення мутації K103N, яка забезпечує розвиток стійкості до лікарських препаратів, автори змогли оцінити ефективний розмір вірусної популяції (він склав 150 000).  Для цього вони проаналізували дані про клінічні дослідження, проведені на прикінці 1990-х років. Вивчивши дані про розвиток медикаментозної стійкості у хворих з ВІЛ, дослідники з’ясували, що для цього віруса характерний як «жорсткий», так і «м’який» відбір.

У подальшому доктор Пеннінгс планує вивчити історії хвороби пацієнтів з ВІЛ, які отримували інше лікування, щоб з’ясувати, як інші препарати впливають на ефективний розмір популяції. Це допоможе зрозуміти, які препарати гальмують розвиток стійкості вірусу до медикаментів, тобто є більш ефективними.

Оригінал публікації: Loss and Recovery of Genetic Diversity in Adapting Populations of HIV. PLoS Genetics, 2014. DOI : 10.1371 / journal. pgen. 1004000

 
Підписатися на новини і статті

Цитати «Жіночого лікаря»
Тонке акушерське чуття - результат сплаву знань, досвіду і професійної самопожертви
-В.В. Камінський
У клініці екстрагенітальної патології вагітних медицина може ставати справжнім лікарським мистецтвом
-В.І. Медведь
Позитивних результатів у профілактиці раку молочної залози можна досягти лише об’єднанням зусиль усіх зацікавлених сторін — держави, лікарів і громадян
-І.І. Смоланка
Какому из перечисленных источников Вы доверяете больше всего относительно информации о фармацевтических препаратах?