Науково-практичне видання для лікарів "Жіночий лікар"
Тільки якісна інформація для успішного лікаря

МФО " Рівні можливості" просить авторів законопроекту про заборону абортів відкликати свій проект


ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Міжфракційне об'єднання «Рівні можливості»
вул. Грушевського, 5, Київ, Україна, 01008, тел. 8(044) 255 39 38

Інформація для ЗМІ

20 травня 2013 року

МФО " Рівні можливості" просить авторів законопроекту про заборону абортів відкликати свій проект

Міжфракційне депутатське об'єднання "Рівні можливості" (далі МФО) звертається до всіх парламентських фракцій з проханням врахувати негативну думку експертів в галузі медицини і демографії щодо законопроекту 2646-1 "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України (відносно заборони штучного переривання вагітності (абортів)", автори - Олександр Сич, Руслан Зелик, Руслан Марцинків, при визначенні своєї позиції з питання заборони абортів та закликає авторів відкликати цей законопроект, як такий, що потребує серйозного доопрацювання. Про це йдеться в заяві МФО за підсумками круглого столу "Виклики та ризики обмеження репродуктивних прав жінок в Україні", що пройшов у Верховній Раді України. Організатори заходу - МФО "Рівні можливості", Комітет з питань європейської інтеграції та низка громадських організацій що опікуються гендерними питаннями та питаннями репродуктивного здоров»я.

Законодавчі ініціативи, які обмежують репродуктивні права громадян України, зокрема, жінок, створюють додаткові ризики та загрози для їхнього здоров'я та життя. Про це говорили учасники представники Міністерства охорони здоров'я, лікарі, експерти в питаннях захисту прав людини і демографії.

Також учасники обговорили проекти законів: № 2646 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне переривання вагітності", автор В.Журавський. Щодо законопроекту № 2823 «Про рекламу» (щодо врегулювання деяких питань розміщення реклами), якими пропонується заборонити рекламу контрацепції всюди, окрім спеціалізованих закладів, як  повідомила співголова МФО «Рівні можливості» народний депутат Ірина Геращенко, після серйозного суспільного резонансу, в т.ч. з боку МФО «Рівні можливості», він був відкликаний автором на доопрацювання.

Представляючи свій законопроект народний депутат Віталій Журавський, наголосив, що чинна редакція статті 134 Кримінального кодексу передбачає кримінальну відповідальність за незаконне переривання вагітності лише для осіб, які не мають спеціальної медичної освіти. Він пропонує посилити відповідальність і для медиків, які проводять аборт з порушенням вимог закону - поза медичної установи, не дотримуючись необхідних протоколів і стандартів. Автор вважає, що ця ініціатива сприяє зменшенню кількості неналежно виконаних, кримінальних абортів і працює на захист репродуктивних прав жінок. Експерти підтримали ініціативу Журавського, такої ж думки дотримується парламентський комітет з питань охорони здоров'я.

 Натомість, профільний комітет вважає за доречне відхилити проект № 2646-1 «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України (відносно заборони штучного переривання вагітності (абортів)», - повідомила голова підкомітету Комітету з питань охорони здоров»я Марія Іонова.

Один із співавторів законопроекту Руслан Марцинків заявив, що Україна перевершує за кількістю абортів будь-яку країну ЄС. Він наголосив, що з ініціативою подібної заборони виступили представники церков та низка громадських організацій, які розглядають аборт як вбивство ненародженої дитини. Автори вважають, що прийняття цього законопроекту «сприятиме запобіганню смерті тисяч жінок в України, збереженню їх здоров'я та дітородства, становленню високоморального суспільства нового покоління, а також виправленню невтішної демографічної тенденції, яка склалась в Україні внаслідок загальнодозволеності проведення штучного переривання вагітності». Р.Марцинків вважає, що держава має стати на захист життя ще ненародженої дитини.

В свою чергу директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України, академік Національної академії наук України Елла Лібанова, спростувала інформацію, щодо першості України за поширеністю абортів. Вона наголосила, що щорічно кількість абортів знижується. Заборона абортів призведе до їх криміналізації і негативно вплине на репродуктивне здоров'я та материнську смертність, - наголосила вчений. При цьому Е.Лібанова зауважила, що аборти в Україні найбільше поширені серед жінок активного репродуктивного віку, які перебувають у шлюбі та мають дітей. Отже, державі і політикам варто зосередитися на підтримці програм по народжуваності, пропаганді планування сім'ї та сучасних методів контрацепції, а не заборонах.

Заступник начальника Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Міністерства охорони здоров'я України Валентина Коломейчук підкреслила, що правові обмеження до виконання штучних абортів не призведуть ні до зниження їх кількості, ні до суттєвого збільшення кількості пологів. За інформацією МОЗ у 2012 році під час операції штучного переривання вагітності померло 6 жінок, однак їх смерть не пов'язана з абортом, це були інші фактори. Тому важливо, щоб подібні операції проводилися безпечно для жінки, у обладнаних місцях , а не " йшли в тінь".

Проблема репродуктивного здоров'я нації сьогодні стає темою національної безпеки, - наголошує В.Коломейчук. За інформацією МОЗ, у 2012 році народилося 80 тисяч хворих немовлят. Підлітки,що вступають в репродуктивний вік, мають низку захворювань, що впливатимуть на дітородну функцію. Вона зазначила, що медиків також турбує психологічній настрій підлітків: 68% - невдоволені життям, 80% - мають пригнічений стан. Також, як одну з проблем погіршення здоров»я вважає, проблему ранніх статевих стосунків, зокрема 3% дівчаток починають статеве життя в 10-12 років і 1% хлопчиків, 13% у 13-14 років дівчатка і 10% хлопчиків. Вона поінформувала, що у 2012 році було здійснено 141 396 тис. абортів, з них -  певну частину (2012) за медичними показниками.

Під час виступі експерти наголошували, що зараз медики у 60% випадків надають послуги по перериванню вагітності небезпечними методами і працюють в умовах 1955 року. Тому, в першу чергу потрібно зосередитися на профілактиці абортів, на освітніх програмах щодо контрацепції, а «адміністратори від охорони здоров'я» мають забезпечити лікарів сучасним обладнанням і безпечними медичними препаратами».

Експерти  говорили про  необхідність виховання у чоловіків відповідальності за сім»ю. На жаль, констатують вони, кожна четверта дитина в Україні сьогодні виховується без тата, бо він покинув сім»ю, в тому числі, часто і через небажання жінки робити аборт.

Також всі учасники круглого столу погодилися з тим, що вирішення проблеми аборту знаходиться більш в морально-етичній площині, ніж в сфері законодавчого регулювання. Тому для зменшення цієї статистики необхідні, в першу чергу, системні соціально-економічні перетворення, підтримка жінки-матері, пропаганда здорового способу життя та ролі сім'ї в суспільстві, заохочення народжуваності, вдосконалення системи надання відповідної кваліфікованої медичної допомоги сім'ям, що бажають мати дітей, поліпшення здоров'я населення, насамперед підлітків, молоді. Важливе місце займає й забезпечення доступності освіти, проведення комплексу виховних, інформаційно-пропагандистських заходів з метою попередження кількості небажаних вагітностей, зменшення кількості нелегальних абортів, формування усвідомленого бажання мати дітей. Саме цим має в першу чергу зайнятися влада і політики.

Співголова МФО «Рівні можливості», народний депутат Олена Кондратюк від імені МФО «Рівні можливості» висловила позицію, що авторам проекту № 2646-1 «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України (відносно заборони штучного переривання вагітності (абортів)» треба дослухатися до експертів і відкликати його на доопрацювання.
  

З повагою,
Секретаріат МФО «Рівні можливості»

 
Підписатися на новини і статті

Цитати «Жіночого лікаря»
Тонке акушерське чуття - результат сплаву знань, досвіду і професійної самопожертви
-В.В. Камінський
У клініці екстрагенітальної патології вагітних медицина може ставати справжнім лікарським мистецтвом
-В.І. Медведь
Позитивних результатів у профілактиці раку молочної залози можна досягти лише об’єднанням зусиль усіх зацікавлених сторін — держави, лікарів і громадян
-І.І. Смоланка
Какому из перечисленных источников Вы доверяете больше всего относительно информации о фармацевтических препаратах?