Гострий живіт і вагітність
Carl V. Smith, Dana Taylor
Відділення акушерства та гінекології Медичного центру університету Небраска, США
Кафедра хірургії, Центр медичних наук університету Тенессі, США


Жіночий лікар №3 2019, стр.60

Клініка гострого живота під час вагітності має багато можливих причин. Зрозуміло, що у випадку поступлення вагітної пацієнтки з гострим животом клінічна ситуація вимагає присутності різних спеціалістів. При вирішенні цієї складної ситуації потрібно без вагань залучати хірурга, акушера-гінеколога та фахівця з медицини плода.

Як визначено у 27-му випуску Медичного словника Стедмана, гострий живіт — це «будь-який тяжкий гострий інтраабдомінальний стан, що супроводжується больовими відчуттями, чутливістю і ригідністю м’язів, і за якого може стати необхідним екстрене оперативне втручання».

Будь-яка з причин виникнення гострого живота може мати місце під час вагітності. Деякі клінічні стани під час гестації зустрічаються частіше, а є й стани, специфічні лише для вагітності. Таким чином, слід розглядати широкий спектр можливих диференційних діагнозів.

Діагностичний підхід до вагітних пацієнток із сильним болем у ділянці живота дуже схожий з діагностикою невагітних пацієнток з гострим животом. Проте при інтерпретації результатів збору анамнезу та медичного обстеження слід враховувати фізіологічні зміни, пов’язані з вагітністю.

При оцінці тяжкості стану пацієнтки з гострим болем в абдомінальній ділянці варто пам’ятати, що діапазон нормальних значень деяких лабораторних тестів під час вагітності змінюється. Ці зміни можуть дещо ускладнити процес первинної діагностики. Наприклад, очікується, що розвиток запального процесу, такого як апендицит, призведе до збільшення кількості лейкоцитів. Проте сам по собі стан вагітності може призводити до збільшення рівня лейкоцитів в межах від 6000 до 16000/мкл у ІІ і ІІІ триместрах та від 20000 до 30000/мкл на початку пологів.