Першопрохідці реформ. Про непопулярні вольові рішення і вперту віру у кращі зміни


Жіночий лікар №1 2019, стр.8

Реформа системи охорони здоров’я досить стрімко набирає обертів. 2018 року розпочалося впровадження нових механізмів фінансування надання медичних послуг первинної медичної допомоги. Станом на грудень 2018 року вже 22,4 мільйона українців подали декларації про вибір сімейного лікаря, 623 лікарні та лікарів, які є фізичними особами-підприємцями, уклали договори з Національною службою здоров’я України. З них 85 приватних закладів, 789 закладів охорони здоров’я пройшли процедуру автономізації і 200 закладів наразі її проходять.

На черзі — спеціалізована медична допомога. Цього року вся країна стане пілотним проектом спеціалізованої амбулаторної допомоги, коли в липні запрацює програма «Безкоштовна діагностика», і на нову модель фінансування почнуть переходити поліклініки.

А от пілотне впровадження змін стаціонарної допомоги у 2019 році відбуватиметься лише в одній області країни — Полтавській. Емоційно і відверто про головне у реформуванні стаціонарної медичної допомоги «Жіночому лікарю» розповіла Людмила Іванова, яка очолює акушерсько-гінекологічну службу області й обіймає посаду головного спеціаліста за напрямом акушерство і гінекологія Департаменту охорони здоров’я Обласної державної адміністрації (ДОЗ ОДА). Наша розмова тривала протягом чотирьох годин, і ще залишилася маса нерозкритих питань. Наприкінці зустрічі до розмови долучився директор ДОЗ ОДА — Віктор Лисак. «Змінювати організаційну структуру медичних закладів і принципи роботи медичного персоналу непросто. Буває так, що людям бракує впевненості в дієвості нових принципів роботи, і вони опираються будь-яким змінам. Проте ми мусимо змінювати свою свідомість і зрозуміти, що сучасний світ вимагає нових модернізованих перетворень у системі охорони здоров’я. «Система Семашка» була придатною для інших умов і для іншого часу, що вже давно минув. Тож маємо рухатися вперед, розбудовувати систему охорони здоров’я, що відповідає новим викликам часу, новим досягненням медицини і новим запитам пацієнтів в умовах конкурентного середовища», − каже Віктор Петрович. Утім, про все по порядку.