Рідкісний випадок життєздатної позаматкової вагітності у місці рубця після кесаревого розтину: звичайне явище у незвичайному місці

D. Sayali Joshi, A. Shenaz Momin, Dev Shetty
Департамент радіології Національного медичного коледжу Топівала, Благодійна лікарня фонду Найр, Мумбаї, Індія

Жіночий лікар №6 2017, стр.32

Розміщення плідного яйця у місці рубця після кесаревого розтину є надзвичайно рідкісною локалізацією позаматкової вагітності, коли імплантація плідного яйця відбувається по передній стінці матки у місці рубця після кесаревого розтину у нижньому сегменті (КРНС).

При ультразвуковому дослідженні на користь цього стану свідчать такі особливості — відсутність плідного яйця в порожнині матки і цервікальному каналі, виявлення плідного яйця по передній стінці нижнього сегмента матки. Крім того, пацієнтки можуть скаржитися на наявність безболісних вагінальних кровотеч.

Локалізація плідного яйця у місці рубця після кесаревого розтину пов’язана з високим ризиком небезпечних ускладнень, таких як розрив матки та масивна кровотеча. Тож у випадку наявності в анамнезі КРНС у пацієнтки з життєздатним плідним яйцем у нижньому сегменті матки та підвищеним рівнем ß-хоріонічного гонадотропіну людини варто запідозрити наявність ектопічної вагітності у рубці на матці.

З метою зупинки серцевої діяльності плода безпосередньо до фетального полюса вводять хлорид калію або метотрексат під контролем трансвагінального ультразвукового наведення. Знання специфічних ультразвукових ознак рідкісних локалізацій позаматкової вагітності, таких як, наприклад, у рубці після КРНС, є вирішальним для правильної діагностики та раннього початку лікування з метою попередження небезпечних ускладнень.