Випадок гострого синдрому Шихана та огляд літератури: рідкісне, але небезпечне для життя ускладнення післяпологової кровотечі

Shinya Matsuzaki, Masayuki Endo, Yutaka Ueda, Kazuya Mimura, Aiko Kakigano, Tomomi Egawa-Takata, Keiichi Kumasawa, Kiyoshi Yoshino та Tadashi Kimura
Відділення акушерства і гінекології вищої школи медицини Університету Осаки, м. Осака, Японія

Жіночий лікар №5 2017, стр.25

Коротка довідка
Синдром Шихана виникає внаслідок тяжкої кровотечі після пологів, що призводить до ішемічного некрозу гіпофіза. Це захворювання зазвичай діагностується через кілька років після пологів. Та гостра форма синдрому Шихана зустрічається рідко, і при ній клініцисти мають мало можливостей вплинути на перебіг захворювання, що може бути небезпечним для життя. Донедавна не було повідомлень про випадки гострого синдрому Шихана, як і повідомлень про успішну вагітність після них. Ми подаємо такий випадок і, щоб полегшити розуміння цього рідкісного стану, наводимо розгляд та обговорення відповідної літератури. Виконано електронний пошук даних щодо гострого синдрому Шихана від січня 1990 по травень 2014 рр.
Опис клінічного випадку
27-річна жінка пережила масивну післяпологову кровотечу (приблизно 5000 мл) унаслідок атонії матки під час перших пологів. Їй виконали інфузійно-трансфузійну терапію й емболізацію маткових артерій, що допомогло успішно зупинити кровотечу. Післяпологовий період протягом 7 днів тривав без ускладнень, але на 8-й день у пацієнтки сталися раптові судоми, що призвело до коматозного стану. Результати лабораторних досліджень показали гіпотиреоз, гіпоглікемію, гіпопролактинемію та недостатність надниркових залоз. Таким чином, у хворої діагностували гострий синдром Шихана. Після терапії тироксином і гідрокортизоном стан жінки покращився, вона була виписана на 24-й день.
Наступна вагітність настала через 2 роки після перших пологів. Для цього знадобилась індукція овуляції. Вагітність, пологи та післяпологовий період минули без ускладнень.
Результати електронного пошуку літератури показали 21 випадок гострого синдрому Шихана. Ознаки захворювання відрізнялись: сюди входили недостатність надниркових залоз (12 випадків), цукровий діабет (4 випадки), гіпотиреоз (2 випадки), пангіпопітуїтаризм (3 випадки). Середній час розвитку кожного з цих станів після пологів — 7, 9, 4, 18 і 9 днів, відповідно. У низці випадків гострого синдрому Шихана зареєстровано зміни на серії зображень магнітно-резонансної томографії.
Висновки
Клініцистам слід знати про ризик розвитку гострого синдрому Шихана після масивної післяпологової кровотечі, щоб установити точний діагноз і негайно розпочати лікування.