Тракції заднього плечика за допомогою підпахвового слінга у випадку дистоції плечиків: огляд випадків і новий метод ротації плечиків за допомогою слінга

C. A. Cluver, G. J. Hofmeyr
Кафедра акушерства і гінекології Університету Стелленбош, Кейптаун
Відділення дослідження ефективності медичного догляду Університету Вітватерсранду, Йоганнесбург, Департамент охорони здоров'я Східного Кейпа, Південна Африка

Жіночий лікар №5 2016, стр.54

Мета дослідження — пошук інформації про всі випадки застосування методу тракцій заднього плечика за допомогою підпахвового слінга (PAST) у випадках дистоції плечиків під час пологів, що не піддається усуненню, а також представлення нового методу ротації плечиків за допомогою слінга.

Дизайн дослідження. Здійснено збір інформації про всі опубліковані і відомі випадки щодо попереднього застосування різноманітних акушерських втручань при дистоції плечиків, що не були ефективними і призвели до застосування методу PAST. Задокументовано такі результати втручання: травми у матері, тривалість перебування в стаціонарі і наслідки для плода (маса при народженні, оцінка за шкалою Апгар, ураження нервової системи, переломи, тривалість перебування в стаціонарі тощо).

Результати. Виявлено 19 випадків застосування PAST. У 5 випадках метод застосовано при антенатальній загибелі плода. Здійснено 11 асистованих пологів. Застосування PAST було успішним у 18 випадках. В одному випадку цей успіх був частковим, коли з’явилася можливість народження заднього плечика за допомогою пальцевої тракції за підпахвову впадину. Найчастіше, як слінг, використовували аспіраційні трубки. Період від розміщення слінга до народження дитини тривав <3 хвилин. Вага немовлят при народженні варіювала від 3200 до 4800 г. Переломи плеча задньої руки мали місце в 3-х випадках. В одному випадку зафіксовано постійний спінальний параліч Ерба і в 4 випадках — транзиторний. Слінг може бути використаний і для розвороту плечиків на 180 градусів за допомогою зустрічного тиску на задній бік переднього плеча. Цей новий метод був використаний у 5 випадках. Його застосування може призвести до зниження травмування плода у випадку проблем з народженням плечиків.

Висновки. Цей огляд підтверджує, що метод PAST може бути рятівною технікою у випадку, коли всі інші методи розродження при дистоції плечиків зазнають невдачі. Його переваги полягають у простоті застосування, легкій доступності матеріалу слінга, швидкому розміщенні слінга за допомогою 2-х пальців. Це перше повідомлення про застосування слінга для переведення заднього плечика в передню позицію під час пологів.