Карбетоцин і окситоцин у профілактиці післяпологових кровотеч після кесаревого розтину: результати подвійного сліпого рандомізованого дослідження

G. Attilakos, D. Psaroudakis, J. Ash, R. Buchanan, C. Winter, F. Donald, T. Draycott, L. P. Hunt
Управління охорони здоров’я матері і дитини лікарні Саусмід, Суспільний фонд державної служби охорони здоров’я, м. Бристоль, Великобританія
Науково-клінічний відділ Інституту життя і здоров’я дитини Бристольського університету, Великобританія

Жіночий лікар №5 2016, стр.42

Мета дослідження: порівняти ефективність карбетоцину та окситоцину при їх введенні після кесаревого розтину з метою профілактики післяпологової кровотечі (ППК).

Дизайн дослідження: подвійне сліпе, рандомізоване, одноцентрове (у співвідношенні 1:1).

Дослідницький центр: учбова лікарня у Бристолі (Великобританія), де відбувається 6000 пологів на рік.

Популяція дослідження: жінки, які народжують у термін шляхом елективного чи екстреного кесаревого розтину під місцевою анестезією, виключаючи жінок з передлежанням плаценти, багатоплідною вагітністю і відшаруванням плаценти.

Методи: пацієнток у рандомізованому порядку розподіляли до груп застосування карбетоцину в дозі 100 мкг чи окситоцину в дозі 5 МО внутрішньовенно. В усьому іншому внутрішньоопераційний догляд був стандартним, і рішення про застосування додаткових утеротоніків ухвалював оперуючий хірург. Аналіз виконали на вибірці «всі пацієнтки, які почали отримувати лікування». Показник основних результатів: частка жінок у кожній групі дослідження, що мали потребу в додатковому введенні утеротоніків.

Результати: значно більше жінок мали потребу в додатковому введенні утеротоніків у групі застосування окситоцину (45,5 і 33,5%, відносний ризик 0,74, 95% довірчий інтервал 0,57–0,95). Більшості жінок в якості додаткового утеротоніка вводили окситоцин. Щодо додаткових результатів, включаючи масивну ППК, переливання крові і зниження рівня гемоглобіну, суттєвих відмінностей між групами не спостерігалося.

Висновки: карбетоцин асоціюється з нижчою частотою застосування додаткових утеротоніків. Залишається нез’ясованим, чи може це знизити частоту ППК і переливань крові.