Хірургічне лікування прогресуючого варикозного розширення вен статевих губ і промежини у вагітних (огляд літератури і власні дослідження)

В. М. Антонюк-Кисіль, В. М. Єнікеєва, С. І. Лічнер, В. М. Липний
Комунальний заклад "Обласний перинатальний центр" Рівненської обласної ради

Жіночий лікар №3 2016, стр.67

Мета дослідження. Сформувати безпечний як для матері, так і для плода, ефективний діагностичний комплекс для встановлення причин прогресуючого вульварного варикозу як при ізольованій формі, так і в поєднанні з варикозною хворобою нижніх кінцівок. На основі показників обстеження визначитись виключно індивідуально для кожного випадку з тактикою лікування — хірургічною чи консервативною. Сформувати показання до хірургічного втручання. Розробити безпечний ефективний метод знеболення в поєднанні з мало травматичними, патогенетичними методами, оперативними втручаннями як при ізольованому прогресуючому варикозному розширенні вен зовнішніх статевих органів, так і в поєднанні з варикозним розширенням підшкірних вен нижніх кінцівок, в оптимальні терміни під час вагітності.
Матеріал і методи. Основним методом обстеження клубових, стегнових, підколінних і гомілкових вен у вагітних із прогресивним варикозним розширенням вульварних вен і вен нижніх кінцівок є ультразвукове допплероангіосканування (УЗДАС) вен, за потреби — трансвагінальне УЗДАС клубових вен, вен малого таза та матки.
Обстежено 170 вагітних на апараті УЗД Landwind Mirror-2 з лінійним датчиком L5-1040E в В-режимі зі спектральною допплерографією. Прооперовано 37 вагітних. Показання до операції: у 8 (21,6%) — прогресуючий варикозний процес у підшкірних венах статевих губ, у 25 (67,6%) — поєднання прогресуючого варикозного розширення вен зовнішніх статевих губ та однієї з нижніх кінцівок, а в 11 (29,7%) пацієнток — прогресуюче двостороннє розширення підшкірних вен статевих губ та обох нижніх кінцівок. Оперативні втручання виконували переважно у ІІ триместрі — 29 (78,4%) вагітним, на початку ІІІ триместру — 8 (21,6%). Для знеболення використовували тумесцентну анестезію як різновид місцевої аналгезії. Виконано 42 оперативних втручання 37 вагітним: у 9 (21,4%) випадках — двостороннє перев’язування великих підшкірних вен (ВПВ) у ділянці їх приустевих гілок, особливо зовнішньої соромної вени і безіменних гілок, що формували варикозне розширення статевих губ; у 21 (50%) — перев’язування ВПВ, приустевих гілок, комунікантних вен гомілки і/або стегна та промежини; у 12 (28,6%) — перев’язування ВПВ і приустевих гілок, комунікантних вен гомілки і/або стегна у поєднанні з мініфлебектомією за Мюллером.
Результати і обговорення. За суб’єктивною оцінкою самих прооперованих вагітних, на 2 день після операції позитивний результат отримано у всіх пацієнток. Післяопераційні рани загоїлись первинним натягом. Вагітні, оперовані у ІІ триместрі, виписані зі стаціонару на 2 день після операції. Вагітні, прооперовані у ІІІ триместрі, перебували у стаціонарі до розродження. УЗДАС оперованих ділянок виконували за 2 тижні після операції. Відмічено, що ретроградне наповнення варикозно розширених вен зовнішніх статевих губ, підшкірних вен нижніх кінцівок відсутнє. Комунікантні вени, гілки ВПВ, через які відбувалося наповнення цих вен, не функціонують, оскільки перев’язані.
Висновок. До комплексу обстеження вагітних із прогресуючим розширенням вен зовнішніх статевих органів, промежини та нижніх кінцівок вкрай необхідно включити УЗДАС вен нижніх кінцівок, клубових вен і, за потреби, трансвагінальне обстеження вен таза. Чітке встановлення причин прогресуючого розширення вен зовнішніх статевих органів і нижніх кінцівок дозволяє хірургічним шляхом запобігти прогресуванню цієї патології, сприяти комфортному виношуванню вагітності та безпечному розродженню природним шляхом, а також допомагає зупинити прогресування гіпертрофії статевих губ.