Компресійна еластографiя — сучасний метод в ультразвуковiй дiагностицi (огляд літератури та власні спостереження)

О.М. Дзюба

Жіночий лікар №2 2015, стр.48

Висвітлено основні напрями застосування соноеластографії — однієї з передових і перспективних технологій в ультразвуковій діагностиці, що заснована на визначенні еластичності тканин, коли за допомогою ультразвукової хвилі та невеликої механічної компресії можна визначити ступінь деформації тканин органа — м’які ділянки деформуються в більшому ступені, а тверді — в меншому. Відомо, що висока щільність новоутворення може розцінюватись як ознака його злоякісності. Цей принцип використовується в соноеластографії для диференціальної діагностики доброякісних та злоякісних утворень.

Соноеластографія використовується при дослідженні поверхнево розташованих органів, таких як молочні залози, щитоподібна залоза, лімфовузли, м’які тканини, органи калитки, а також при дослідженні органів малого таза у жінок (матка, придатки, сечовий міхур) при проведенні трансвагінального дослідження та у чоловіків (передміхурова залоза, сім’яні пухирці, сечовий міхур) при проведенні трансректального дослідження.

Дані соноеластографії можуть бути додатковими критеріями оцінки характеру змін у тканинах різних органів, допомагати у диференціальній діагностиці новоутворень різної локалізації та зменшити кількість необґрунтованих біопсій. Метод можна вважати високоінформативним та безпечним, він дозволяє на ранньому етапі виявляти патологічні утворення, швидше їх ідентифікувати з високим ступенем достовірності, зменшуючи ризик виникнення ускладнень та рівень емоційного стресу пацієнтів, пов’язаних з інвазивними втручаннями.