Лікарські засоби для лікування безпліддя: безпечність для плода
Gideon Koren, Yael Barer, Yusuf C. Kaplan
Медичний факультет Адельсона, Університет Аріель, Ізраїль
Програма «Motherisk Israel», Ізраїль
Служба охорони здоров’я Маккабі, Гамеред 27, Тель-Авів, Ізраїль
Університет Терафар-Ізмір Катіп Челебі, Інформаційний центр з тератології, Туреччина
Кафедра фармакології медичного факультету Університету Ізмір Катіп Челебі, Ізмір, Туреччина


Жіночий лікар №1 2021, стр.10

Вступ. Лікарські засоби, що використовуються у допоміжних репродуктивних технологіях (ДРТ), призначають до початку вагітності і, відповідно, до початку появи несприятливих наслідків для плода. У цьому огляді представлено оновлений звіт з безпечності цих засобів для плода та обговорюються методологічні проблеми інтерпретації наявних даних.
Сфери охоплення. Обговорюються безпечність та ризики впливу на майбутній плід кломіфену цитрату, інгібіторів ароматази, метформіну, гонадотропінів і прогестинів. Пошук публікацій стосовно даної теми здійснювали в базах PubMed, EMBASE, Cochrane, Google та Google Scholar від моменту їх створення до 30 квітня 2020 року.
Експертні висновки. Існує кілька нагальних проблем при вивченні безпечності для плода лікарських засобів, що використовуються у ДРТ. Фактом є те, що показник вроджених вад розвитку потомства у жінок з безпліддям, у яких вагітність настала спонтанно, вищий, ніж у здорових жінок. У більшості клінічних досліджень ДРТ первинною кінцевою точкою є успішне настання вагітності, при цьому їх автори часто нехтують повідомленнями про результати вагітності та несприятливі неонатальні події. Реальний приклад: було підраховано, що в період від 1977 по 2005 рік дидрогестерон призначався в майже в 10 мільйонах вагітностей, проте до 2019 року повідомлялось про дуже незначну кількість досліджень з безпеки плода із загальним обсягом вибірки менше 600.