Очікуване прогресування пологової діяльності після родопосилення окситоцином: ретроспективне когортне дослідження
Lin Zhang, James Troendle, D. Ware Branch, Matthew Hoffman, Jun Yu, Lixia Zhou, Tao Duan, Jun Zhang
Відділення акушерства та гінекології лікарні Сіньхуа Шанхайського медичного університету Цзяо Тонг, Шанхай, КНР
Шанхайська лабораторія охорони навколишнього середовища для дітей Міністерства освіти КНР, лікарня Сіньхуа, Шанхайська медична школа університету Цзяо Тонг, КНР
Національний інститут серця, легенів і крові Національного інституту здоров'я, Бетесда, Мериленд, США
Система закладів охорони здоров’я Інтермаунтену (Intermountain Healthcare) та факультет охорони здоров'я Університету Юти, Солт-Лейк сіті, Юта, США
Система охорони здоров'я ChristianaCare, Ньюарк, Делавер, США
Шанхайська перша лікарня матері і дитини, КНР


Жіночий лікар №4 2020, стр.62

Мета дослідження. Описати закономірності прогресування пологів після родопосилення окситоцином у жінок, в яких розпочалися вагінальні пологи; визначити термін очікування початку ефективних скорочень матки при діагностованій зупинці активної фази пологів (вторинній слабкості пологової діяльності).
Дизайн дослідження. Ретроспективне когортне популяційне дослідження.
Популяція. Остаточна вибірка включала 8988 жінок з одноплідними вагітностями, які народили живого малюка в термін, з головним передлежанням, без кесаревого розтину в анамнезі, per vias naturales і оцінкою за шкалою Апгар 7 і вище на 5 хвилині. До вибірки ввійшли історії пологів за період 2005–2007 рр., що містили повну інформацію про родопосилення окситоцином.
Методи. Для оцінки ступеня розкриття шийки матки після введення окситоцину і досягнення найвищої дози було використано лінійну інтерполяцію даних вагінального обстеження жінок. Для оцінки квартильного часового розподілу ступеня розкриття шийки матки використовували методи аналізу виживання.
Основні критерії оцінки ефективності. Тривалість пологів при стимулюванні окситоцином.
Результати. Відразу після введення окситоцину дилатація шийки матки спостерігалась протягом тривалого часу. 50-й (95-й) процентиль дилатації від 4 до 5 см, від 5 до 6 см і від 6 до 10 см відповідали інтервали часу 2,9 (8,8) год., 1,7 (5,8) год., і 2,1 (6,0) год. для перших пологів; 3,1 (10,1) год., 1,9 (8,0) год. і 1,7 (6,2) год. для повторних. Після досягнення ефективних скорочень матки під впливом окситоцину пологова діяльність прогресувала значно швидше. Відповідні значення становили 0,7 (2,4) год., 0,5 (1,5) год. і 0,5 (1,5) год. для перших пологів; 0,6 (1,9) год., 0,4 (1,1) год. і 0,4 (0,9) год. для повторних. Низькі та високі дози окситоцину мали подібний вплив на пологову діяльність.
Висновки. Відразу після введення окситоцину для посилення пологової діяльності на початку першого періоду пологів розширення шийки матки на 1 см може зайняти до 10 годин. Після досягнення ефективних скорочень матки та її розширення більше 5 см дилатація до наступного сантиметра відбувається протягом 2 годин при перших та повторних пологах у 95 % випадків. Застосування високих та низьких доз окситоцину чинить подібний вплив на прогресування пологів.