Елективний аборт: клінічна практична настанова Французького коледжу гінекологів та акушерів
Christophe Vayssiere, Adrien Gaudineau, Luisa Attali, Karima Bettahar, Sophie Eyraud, Philippe Faucher, Patrick Fournet, Danielle Hassoun, Marie Hatchuel, Christian Jamin, Brigitte Letombe, Teddy Linet, Marie Msika Razon, Alexandra Ohanessian, Helene Segain, Solene Vigoureux, Norbert Winer, Sophie Wylomanski, Aubert Agostini
Відділення акушерства та гінекології госпіталю Поль де Віг'є, Тулуза, Франція
Університет Поль-Сабатьє Тулуза III, Тулуза, Франція
Відділення акушерства та гінекології госпіталю Готеп'єр, Страсбург, Франція
Відділення контролю народжуваності, госпіталь Труассо, Париж, Франція
Акушерсько-гінекологічна служба Госпітального центру Бельведер, Монт-Сантаньян, Франція
Акушерсько-гінекологічна служба госпіталю Жанн де Фландр, Лілль, Франція
Акушерсько-гінекологічна служба Госпітального центру Луара Венде Осеан, Шалланс, Франція
Французький рух за планування сім'ї, Париж, Франція
Акушерсько-гінекологічна служба госпіталю де ла Концепсьйон, Марсель, Франція
Акушерсько-гінекологічна служба де Пуассі-Сент-Жермен, Пуассі, Франція
Акушерсько-гінекологічна служба госпіталю Бісетр, ле Кремлен-Бісетр, Франція
Центр епідеміологічних та популяційних досліджень, ле Кремлен-Бісетр, Франція
Акушерсько-гінекологічна служба Отель-Дьє Нант, Нант, Франція


Жіночий лікар №5 2019, стр.60

Кількість елективних переривань вагітності залишалася стабільною протягом декількох десятиліть. У випадку незапланованої вагітності вибір жінки зробити аборт пояснюється багатьма факторами. Ранній початок використання контрацептивів і вибір контрацептивного засобу, що відповідає стилю життя жінки, пов’язані зі зниженням показників настання незапланованих вагітностей.
Оборотну контрацепцію тривалої дії через її ефективність слід використовувати як метод першої лінії для молоді та підлітків (клас доказів С).
Необхідно заохочувати до виконання ультразвукового дослідження (УЗД) перед елективним абортом, проте воно не є обов’язковим (професійний консенсус).
Як тільки ембріон візуалізується під час УЗД, термін вагітності оцінюють шляхом вимірювання куприково-тім’яного розміру (КТР) або, після 11 тижнів, біпарієтального діаметра (БПД) (клас доказів A).
Оскільки точність встановлення терміну вагітності за вимірюваннями цих параметрів становить ± 5 днів, до здійснення аборту можна вдаватися,  якщо результати становлять, відповідно, < 90 мм для КТР і < 30 мм для БПД (професійний консенсус).
Медикаментозно індукований аборт, що виконується шляхом призначення міфепристону в дозі 200 мг у поєднанні з мізопростолом, є ефективним для будь-якого гестаційного віку (рівень доказовості − РД 1).
До 7 тижнів міфепристон призначають через 24−48 год. після призначення мізопростолу, введеного перорально, буккально, сублінгвально або, навіть, вагінально, за необхідності призначається додаткова доза 400 мкг через 3 год., що може бути повторена ще через 3 год. (РД 1, клас доказів А).
Після 7 тижнів вагітності призначення мізопростолу вагінально, сублінгвально або буккально є ефективнішим і краще переноситься, ніж його пероральний прийом (РД 1). Підготовка шийки матки рекомендується при виконанні хірургічних абортів (професійний консенсус).
Мізопростол дозою 400 мкг є препаратом першої лінії для підготовки шийки матки (клас доказів A).
Вакуумна аспірація є кращим методом порівняно з кюретажем (клас доказів B).
Ділянка перфорації матки, що виникла під час хірургічної аспірації, рутинно не повинна вважатися рубцем на матці (професійний консенсус).
Елективне переривання вагітності не асоціюється з підвищенням ризику безпліддя в подальшому або виникненням позаматкової вагітності (РД 2).
Медичне консультування перед елективним абортом зазвичай не впливає на рішення жінки про переривання або продовження вагітності, більшість із них на цей час є досить упевненими у своєму виборі. Жінки обирають найбільш прийнятний метод переривання вагітності і найбільше задоволені, коли змогли його вибрати самостійно (клас доказів B).
Проведення елективних абортів не пов’язане з підвищенням показників психічних розладів (РД 2).
Проте жінки з психіатричними захворюваннями в анамнезі мають вищий ризик психологічних розладів після виникнення незапланованої вагітності, ніж жінки з необтяженим анамнезом (РД 2).
У випадку виконання хірургічних абортів застосування комбінованих гормональних контрацептивів — пероральних або трансдермальних — слід розпочинати в день аборту, тоді як вагінальне кільце застосовують через 5 днів (клас доказів B).
У випадку медикаментозних абортів вагінальне кільце слід використовувати через тиждень після призначення міфепристону, тоді як прийом комбінованих контрацептивів необхідно розпочинати в день призначення мізопростолу або наступного дня (клас доказів C).
До застосування контрацептивних імплантатів слід вдаватися в день виконання хірургічного аборту, у випадку медикаментозного аборту їх можна застосовувати в день призначення міфепристону (класи доказів B і C, відповідно).
І внутрішньоматкову спіраль (ВМС) на основі міді, і систему з вивільненням левоноргестрелу слід вводити в день виконання хірургічного аборту (клас доказів А).
Після виконання медикаментозних абортів ВМС можна вводити через 10 днів після застосування міфепристону, провівши спочатку УЗД для перевірки відсутності внутрішньоматкової вагітності (клас доказів С).