Гострий панкреатит і вагітність
Konstantinos Ntzeros, Ioannis Fragiadakis, Michael Stamatakos
Відділення хірургії багатопрофільної лікарні Коринтоса, Коринтос, Греція
Відділення хірургії № 1 лікарні Тегенейо, Салоніки, Греція


Жіночий лікар №5 2019, стр.20

Гострий панкреатит під час вагітності зустрічається досить рідко. Його поширеність варіює у широких межах — від 1:1000 до 1:10000. Причини виникнення панкреатиту у вагітних ті самі, що й у популяції в цілому. Однак у вагітних спостерігаються відмінності в механізмах його розвитку та поширеності кожної з причин. Гострий панкреатит є складним у діагностиці та лікуванні захворюванням, що викликає різноманітні ускладнення та має досить несприятливий прогноз у загальній популяції пацієнтів, а також серед вагітних жінок.
Ступінь тяжкості гострого панкреатиту, вочевидь, — важливе питання, яке слід з’ясувати якомога раніше, оскільки панкреатит належить до захворювань, що швидко прогресують. Клінічні характеристики гострого панкреатиту у вагітних не відрізняються від таких у невагітних. Протягом І триместру найважливішим захворюванням, яке слід диференціювати від гострого панкреатиту, є надмірне блювання вагітних. Ускладнення гострого панкреатиту під час вагітності по-різному впливають на матір та плід.
Підходи до лікування гострого панкреатиту вагітних є суперечливими, оскільки спочатку вони схожі на лікування невагітних пацієнток, але в подальшому можуть відрізнятися через ризик порушення розвитку плода або тератогенного впливу на нього. Початкове лікування обмежується агресивною внутрішньовенною гідратацією. Інвазивне лікування гострого панкреатиту вагітних можна розподілити на три підкатегорії: оперативне втручання для лікування основного захворювання, оперативне втручання з приводу іншої патології жовчовивідних шляхів та ендоскопічне втручання. В результаті, початкова оцінка ступеня гостроти панкреатиту та первинне лікування пацієнтки мають велике значення для підтримання функцій та уникнення ускладнень з боку основних органів і систем організму.