Фетальна/неонатальна алоімунна тромбоцитопенія: патогенез, діагностика та профілактика
Ewa Brojer, Anne Husebekk, Marzena Dubska, Malgorzata Uhrynowska, Katarzyna Guz, Agnieszka Orziriska, Romuald Dubski, Krystyna Maslanka
Відділення імуногематології та імунології трансфузійної медицини Інституту гематології та трансфузійної медицини, м. Варшава, Польща
Інститут медичної біології Арктичного університету Норвегії, м. Тромсьо, Норвегія
Кафедра № 2 акушерства та гінекології Медичного центру післядипломної освіти, м. Варшава, Польща


Жіночий лікар №5 2018, стр.26

Фетальна/неонатальна алоімунна тромбоцитопенія (ФНАІТ) — хвороба відносно рідкісна (1/1000–1/2000). 2011 року Європейське агентство з лікарських засобів надало їй статус орфанного захворювання. Клінічні наслідки ФНАІТ можуть бути тяжкими. Плід або новонароджений із тромбоцитопенією має ризик внутрішньочерепного крововиливу, що може призвести до довічної інвалідності або смерті. Тож профілактика таких кровотеч є життєво важливою. Наявність анти-HPA1a антитіл є найчастішою причиною ФНАІТ у європейських пацієнтів. Патогенез цього захворювання подібний до гемолітичної хвороби новонароджених (ГХН), спричиненої анти-RhD-антитілами, але характеризується руйнуванням тромбоцитів і частіше спостерігається під час першої вагітності. Проте у 75% таких жінок алоімунізація антигеном HPA-1a відбувається під час пологів.

Як і у випадку ГХН, показник рецидивів ФНАІТ є високим. Для створення сучасних алгоритмів діагностики і лікування важливо розуміти патогенез ФНАІТ, включаючи залучення клітинного імунітету.

У статті наведено поточний рівень знань щодо ФНАІТ. Описана програма скринінгу HPA-1а та ідентифікації HPA-1а негативних вагітних жінок, які перебувають під загрозою імунізації. Ця програма нині впроваджується Інститутом гематології та трансфузійної медицини у співпраці з кафедрою акушерства та гінекології Медичного центру післядипломної освіти у Варшаві та Арктичним університетом Норвегії.