Сучасні погляди на проблему ноктурії: думка експертів


Жіночий лікар №6 2007, стр.24

Одна з найчастіших причин розвитку розладів сну - ноктурія - все частіше розглядається спеціалістами не як симптом, а як окреме захворювання. Статистичні дані серед європейського населення вказують на те, що майже 50% людей у віці від 50-ти років страждають на ноктурію - і лише 1/3 із них розповідають про цю проблему своєму лікарю. Гінекологи, урологи, геріатри і сімейні лікарі консультують таких пацієнтів, і кожен з них може розглядати цю проблему виходячи із специфіки саме своєї спеціальності. Тому, в 2002 році Міжнародним Товариством із вивчення проблеми нетримання сечі (International Continence Society (ICS)), було опубліковано офіційне визначення й критерії диференційної діагностики та лікування ноктурії. Ноктурія - це скарга пацієнта на те, що йому( їй)  необхідно прокидатися й підніматися вночі один раз або частіше для сечовипускання.        

Ноктурія: поширеність і важливість проблеми

Професор Пол Абрамс - Професор відділення урології, Лікарня Southmead, Брістоль, Великобританія.
З 1986 по 2003 роки Пол Абрамс був Генеральним секретарем Міжнародного товариства з вивчення проблеми нетримання сечі, очолював Комітет із вивчення цієї ж проблеми протягом трьох останніх років, має більше 300 публікацій на цю тему.


Професор вважає, що «...ноктурія - необхідність прокидатися вночі більше 1-го разу для сечовипускання, є дуже поширеною проблемою й уражає 50% чоловіків і жінок у віці від 50-ти років. Часто пацієнти, що страждають на ноктурію, не звертаються до лікаря, так як вважають захворювання невідворотнім наслідком старіння організму. Насправді ноктурія значно ускладнює життя пацієнтам, і робить їх замкнутими й закомплексованими...Ноктурія посилюється з віком, призводить до структурних порушень сну й появі сонливості протягом дня, які в поєднанні із частими прокидання протягом ночі, підвищують ризик падінь, травм і переломів, особливо на фоні остеопорозу в жінок. Більше того, ноктурія  є фактором ризику розвитку таких захворювань як депресія, гіпертонія, діабет та ін.  Ноктурія - мультифакторне захворювання, і тому, ретельна оцінка стану пацієнта є надзвичайно важливою для вибору тактики лікування.  Пацієнти з ноктурією можуть по-різному відповідати на терапію, адже причини - різні. Дана патологія може розвиватися на фоні різних захворювань, зокрема порушень функції детрузора, психологічних розладів. У жінок ноктурія є захворюванням, яке пов'язане з дефіцитом естрогенів. У пери- і постменопаузі, одночасно з наростанням частоти й ступеня важкості урогенітальних розладів, поглиблюються й розлади сну. Hайчастіше ноктурія поєднується з апное й синдромом «неспокійних ніг». Більш ніж у 70% випадків причиною ноктурії в жінок є нічна поліурія - підвищення синтезу сечі вночі (більше 33% від добової кількості сечі). Основними причинами розвитку нічної поліурії є: вікові циркадні відхилення синтезу антидіуретичного гормону - вазопресину; дисбаланс між утворенням сечі протягом ночі й функціональною ємкістю сечового міхура. Зустрічаються окремі випадки, коли причиною нічної поліурії є застійна серцева або венозна недостатність. Також нічна поліурія може бути спровокована такими факторами як прийом діуретиків на ніч, надмірне споживання алкоголю або напоїв, які містять кофеїн, надмірна тривожність і т.д.»

Ноктурія: класифікація та диференційна діагностика

Професор Джефрі Вайс - Weill/Cornell Medical Centre, Нью-Йорк,  США
Керівник відділення урології, Президент Товариства з вивчення проблем уродинаміки та урогінекології


«Ноктурія є однією найбільш поширених причин перерваного сну в дорослому віці. Недосипання і перерваний сон негативно відображаються на поведінці і контактах з навколишнім світом. Якщо нічний сон перервати в перші 4 години, це призводить до різних неврологічних розладів. В першу чергу страждає передня доля головного мозку, яка відповідає за концентрацію уваги, пам'ять, раціональне і творче мислення.

Класифікують ноктурію за трьома основними категоріями:
а) поліурія (нічна поліурія);
б) знижена функціональна ємність  сечового міхура;
в) змішана ноктурія (нічна поліурія + знижена функціональна ємкість  сечового міхура).

Для класифікації і підбору правильної тактики лікування використовують щоденники сечовипускання. Якщо об'єм нічної сечі перевищує 33% від добового об'єму, то причиною ноктурії вважається нічна поліурія.

Наукові дослідження довели, що в літньому віці, на ноктурію страждають до 85% пацієнтів. Синтетичний аналог антидіуретичного гормону - Мінірин (десмопрессин) забезпечує високу ефективність лікування пацієнтів, що страждають на ноктурію. Мінірин ефективно зменшує кількість епізодів сечовипускання протягом  ночі, і значно збільшує період часу до першого прокидання.Ноктурія: сучасні підходи до лікування

Професор Пол Абрамс - Професор відділення урології, Лікарня Southmead, Брістоль, Великобританія

«Після аналізу результатів клінічних досліджень і літературних даних, експерти міжнародного товариства з вивчення проблеми нетримання сечі (ICS) опублікували офіційні рекомендації щодо лікування ноктурії. Мінірин - єдиний препарат з антидіуретичною ефективністю - офіційно рекомендований ICS, як науково-доведене лікування ноктурії (нічної поліурії). Мінірин - синтетичний аналог вазопресину, який проявляє більш потужну й тривалу антидіуретичні дію, порівняно із природним антидіуретичним гормоном. Крім того, препарат селективно впливає лише на V2-рецептори нирок, не впливаючи на артеріальний тиск, що властиво природному АДГ. Це мінімізує його побічні дії при клінічному застосуванні, що особливо важливо у пацієнтів, які мають супутні захворювання. Мінірин є високоефективним щодо зменшення проявів ноктурії в 75-80% випадків та в нормалізації сну більшості із цих пацієнтів.  Наприклад, тривалість сну в жінок, які страждають від ноктурії збільшилася від 2-х до 4,5 годин протягом перших днів лікування Мінірином. Значно покращились працездатність, концентрація уваги та пам'ять. Мінірин є рекомендованим для лікуванням  ноктурії (нічної поліурії), на основі численних позитивних результатів клінічних досліджень, що проводилися в багатьох медичних центрах країн західної Європи та Америки».